Informacje te podała niemiecka grupa medialna RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND), która miała uzyskać potwierdzenie tej kwoty od przedstawicieli władz landu.

Kemmerich podał się do dymisji po tym jak m.in. Angela Merkel nazwała głosowanie posłów CDU w Turyngii wraz z AfD czymś "niewybaczalnym" co "musi zostać odwrócone".

Parlament Turyngii nie wybrał jak dotąd nowego premiera. W landzie pojawiły się apele o przedterminowe wybory, czemu jednak opiera się CDU.

W weekend na temat sytuacji w Turyngii mają rozmawiać politycy CDU i SPD.

RND informuje, że wynagrodzenie przysługujące premierowi Turyngii za jeden dzień na stanowisku wynosi 16617 euro i 766 euro tytułem diety. Zajmowanie urzędu przez jeden dzień traktowane jest tak, jakby Kemmerich zajmował urząd przez miesiąc - stąd należy mu się pełne miesięczne wynagrodzenie. Ponadto Kemmerichowi, jako żonatemu mężczyźnie przysługuje dodatkowy dodatek w wysokości 153 euro. Łącznie jego wynagrodzenie za dzień na stanowisku wynosi więc 17537 euro.

Ponadto Kemmerichowi należy się sześciomiesięczna odprawa - przez trzy miesiące wypłacana w pełnej kwocie wynagrodzenia, przez kolejne trzy miesiące - w połowie tej kwoty.

Łącznie za jeden dzień na stanowisku Kemmerich zarobi ok. 93 tys. euro.