Chorwacka polityk, szefowa Rady Europy od 2019 roku, zareagowała na ogłoszony przez polski rząd zamiar wycofania się z Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, znanej również jako Konwencja Stambulska.

Taki zamiar ogłosił wczoraj minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, a popierają go dwie z czterech kobiet piastujących w rządzie Mateusza Morawieckiego stanowiska ministerialne - minister rodziny Marlena Maląg i wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Zapowiadając na poniedziałek złożenie wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej Ziobro stwierdził m.in., że "w Konwencji są zapisy o charakterze ideologicznym, które MS uważa za szkodliwe".

"Zapowiedzi przedstawicieli rządu, że Polska powinna wycofać się z Konwencji Stambulskiej, są alarmujące" - napisała Sekretarz Generalna Rady Europy.

"Konwencja stambulska jest kluczowym międzynarodowym traktatem Rady Europy dotyczącym zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej - i to jest jej jedyny cel" - podkreśliła Pejčinović Burić.

Zadeklarowała, że w przypadku "jakichkolwiek nieporozumień lub nieporozumień związanych z Konwencją" rada Europy jest gotowa wyjaśnić je w "konstruktywnym dialogu".

"Opuszczenie Konwencji Stambulskiej byłoby wysoce godne ubolewania i byłoby dużym krokiem wstecz w ochronie kobiet przed przemocą w Europie" - zakończyła swoje oświadczenie chorwacka polityk.