Od dłuższego czasu w siedzibie PiS przy Nowogrodzkiej toczą się negocjacje dotyczące składu gabinetu w kontekście zapowiadanego "odchudzenia" rządu.

Z zapowiedzi polityków Prawa i Sprawiedliwości wynikało, że każdy z koalicjantów PiS w wyniku rekonstrukcji straci po jednym z dwóch posiadanych resortów.

Powszechnie znaną sprawa jest fakt, że do rządu chce wrócić Jarosław Gowin. Lider Porozumienia odszedł ze stanowiska wicepremiera i ministra nauki po tym, jak sprzeciwił się przeprowadzenia wyborów prezydenckich w maju, mimo pandemii koronawirusa.

Wicepremierem za Gowina została wówczas Jadwiga Emilewicz.

Dziś już wiadomo, że Jarosław Gowin do rządu wróci. Na jakie stanowisko - jeszcze nie wiadomo.

Pytany o to, czy jest zadowolony z tego powrotu, Ryszard Terlecki stwierdził krótko: - Umiarkowanie.

Dopytywany przez dziennikarzy o powód przypomniał, że wiosną miał miejsce "przykry epizod" (stanowcza postawa Gowina ws. terminu wyborów - red.), ale ma nadzieję, "że się nie powtórzy.

Dziennikarze w Sejmie pytali Terleckiego również o postępowanie Zbigniewa Ziobry. Lider Solidarnej Polski coraz częściej krytykuje decyzje PiS, takie jak np. dymisję łódzkiego kuratora oświaty czy odesłanie projektu wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej do Trybunału Stanu przez premiera Morawieckiego. Zdaniem komentatorów takie reakcje Ziobry świadczą o tym, że usiłuje się on wybić na lidera Zjednoczonej Prawicy.

Terlecki ocenił, że takiej możliwości nie widzi przynajmniej w najbliższych latach. I dodał: - Trzeba znać swoje miejsce w szeregu.

Szef klubu PiS doradził też liderom partii koalicyjnych, aby "poważnie podeszli" do perspektywy wspólnych z PiS trzech lat rządów.