W 2014 roku w referendum ws. niepodległości za oderwaniem się Szkocji od Wielkiej Brytanii zagłosowało 44,3 proc. uczestników głosowania.

Teraz Sturgeon, liderka Szkockiej Partii Narodowej, która opowiada się za niepodległością Szkocji miała powiedzieć, że drugie referendum ws. niepodległości kraju miałoby odbyć się w pierwszej części nowej sesji szkockiego parlamentu, która rozpocznie się w 2021 roku - pisze "The Times".

- Szkocja powinna mieć możliwość zdecydowania czy chce być niepodległa raczej wcześniej niż później - miała powiedzieć Sturgeon w rozmowie z ITV Border.

Rozpisaniu drugiego referendum ws. niepodległości Szkocji sprzeciwia się premier Boris Johnson.

Johnson mówił niedawno, że dewolucja (przekazanie uprawnień) szkockim władzom przez rząd Tony'ego Blaira była jego największym błędem.

Politycy angielscy podkreślają, że referendum z 2014 roku miało być jedynym referendum ws. niepodległości Szkocji w tym pokoleniu.

Politycy Szkockiej Partii Narodowej przekonują jednak, że sytuację zmienił brexit i fakt, że większość Szkotów zagłosowało w referendum ws. brexitu - inaczej niż Anglicy - za pozostaniem w UE.