"Europa jest komorą gazową George'a Sorosa" - napisał Demeter w artykule, który potem wycofał. "Trujący gaz wydobywa się z kapsuły multikulturalnego, otwartego społeczeństwa, które jest zabójcze dla europejskiego sposobu życia" - dodał.

Artykuł wywołał oburzenie społeczności żydowskiej na Węgrzech, w tym Zjednoczonej Kongregacji Węgierskich Żydów, która nazwała publikację "niewybaczalną" i "niesmaczną".

"To podręcznikowy przypadek relatywizacji Holokaustu, w związku z czym jest niespójny z rządowymi deklaracjami braku tolerancji dla antysemityzmu" - oświadczyła Kongregacja.

W oświadczeniu umieszczonym w niedzielę  w serwisie Origo Demeter oświadczył, że wycofuje artykuł "niezależnie od tego, co myśli". Dodał, że skasuje swój profil na Facebooku.

Demeter przyznał rację tym, którzy zarzucali mu, iż porównanie kogoś do nazistów może "w sposób niezamierzony wyrządzić szkodę pamięci o ofiarach" Holokaustu.

W swoim artykule Demeter porównał Sorosa do Adolfa Hitlera, nazywając go "liberalnym Führerem", którego "liberalna, aryjska armia ubóstwia bardziej niż (aryjska armia) Hitlera".

Artykuł Demetera potępiła m.in. ambasada izraelska w Budapeszcie.