Szkolenie zostało zorganizowane przez firmę Tier 1 Group, należącą do Cerberus Capital Management. Szkolenie miało mieć charakter "obronny" - Saudyjczycy szkolili się pod kątem zapewnienia ochrony saudyjskim przywódcom - pisze "New York Times". 

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price, pytany o te doniesienia stwierdził, że - zgodnie z prawem - nie może ich komentować ponieważ dotyczą zgodnej z prawem umowy dotyczącej kwestii obronności. 

Price dodał też, że polityka USA jeśli chodzi o Arabię Saudyjską, jako sprawę priorytetową będzie traktować kwestię praworządności i poszanowania praw człowieka.

Chaszodżdżi, rezydent USA, który na łamach "Washington Post" krytykował saudyjskiego następcę tronu, Muhammada ibn Salmana, został zamordowany przez agentów saudyjskich służb specjalnych, którzy następnie prawdopodobnie poćwiartowali jego ciało - do zabójstwa doszło w październiku 2018 roku na terenie konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule.

Według raportu amerykańskiego wywiadu operację pojmania i zamordowania dziennikarza miał zatwierdzić sam ibn Salman.

Przedstawiciel firmy Cerberus, Louis Bremer, miał potwierdzić, że jego firma uczestniczyła w szkoleniu czterech członków zespołu, który brał udział w zamordowaniu saudyjskiego dziennikarza w wyjaśnieniach przedstawionych na forum Kongresu przed jego nominacją na stanowisko w Pentagonie w administracji Donalda Trumpa - pisze "New York Times".

Odpowiedzi te nie dotarły jednak do członków Kongresu, ponieważ administracja Trumpa nie wysłała ich parlamentarzystom po wycofaniu się z nominacji Bremera.