Jednocześnie w większości muzułmańskie Kosowo zapowiedziało, że uzna państwo Izrael.

Obydwie te deklaracje skierowane do Izraela są częścią podpisanego w Białym Domu porozumienia między Serbią a Kosowem, w którym pośredniczyły Stany Zjednoczone.

Celem rozmów była normalizacja stosunków między Belgradem a Prisztiną.

Po dwóch dniach rozmów urzędników administracji Trumpa z  prezydentem Serbii Aleksandarem Vuciciem i premierem Kosowa Avdullahem Hoti, obaj politycy zgodzili się współpracować na wielu płaszczyznach gospodarczych, aby tworzyć nowe inwestycje i  miejsca pracy.

"To porozumienie zapewniło prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi zwycięstwo dyplomatyczne przed listopadowymi wyborami prezydenckimi i wspiera działania jego administracji na rzecz poprawy międzynarodowej pozycji Izraela" - pisze "The Times of Israel".

Decyzji o przeniesieniu ambasady Serbii do Jerozolimy pogratulował Vuciciowi prezydent Donald Trump.

"Gratuluję prezydentowi Vuciciowi zapowiedzi przeniesienia ambasady Serbii do Jerozolimy do lipca. To odważne i historyczne posunięcie" - napisał Trump.

Decyzja Serbii o przeniesieniu ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy jest ukłonem zarówno w stronę Izraela, jak i Stanów Zjednoczonych. Administracja Trumpa uznała Jerozolimę za stolicę Izraela pod koniec 2017 roku i przeniosła tam ambasadę USA w maju 2018 roku.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Tym samym Serbia jest pierwszym krajem europejskim, które zdecydowało się na taki krok.

Wcześniej przeniesienie placówki dyplomatycznej z Tel Awiwu zapowiadała Rumunia, ale ostatecznie się na to nie zdecydowała.