Donald Tusk w setce najbardziej wpływowych ludzi magazynu "Time"

Premier Donald Tusk znalazł się na liście 100 najbardziej wpływowych osób na świecie 2024 roku. Kategorię Liderów, w której wyróżniony został Tusk, otwiera Julia Nawalna.

Publikacja: 17.04.2024 19:00

Premier Donald Tusk

Premier Donald Tusk

Foto: AFP

„Time100” to lista 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie, sporządzona przez amerykański magazyn „Time”.  Opublikowana po raz pierwszy w 1999 roku była wynikiem debaty amerykańskich dziennikarzy, naukowców i polityków — dziś stała się głośnym wydarzeniem.

Magazyn „Time” podkreśla, że ci, którzy znajdą się w setce najbardziej wpływowych osób, są doceniani za zmienianie świata, bez względu na konsekwencje swoich działań.

Nominowanych do listy wskazuje międzynarodowa redakcja magazynu i osoby, które wcześniej się na niej znalazły. Ostateczny skład wspomnianej setki jest efektem wyboru wyłącznie redaktorów magazynu.

Jak pisze redakcja magazynu, na liście znalazły się osoby, które "najbardziej zmieniły historię, które zdefiniowały ubiegły rok".

Donald Tusk na liście 100 najbardziej wpływowych liderów

Polski premier znalazł się na liście 100 najbardziej wpływowych osób na świecie 2024roku w kategorii "Liderzy", którą otwiera wdowa po zamęczonym w łagrze rosyjskim opozycjoniście Aleksieju Nawalnym - Julia.

Laudację na cześć Donalda Tuska napisała Ursula von der Leyen.

"Donald Tusk odpowiedział na dwa pytania, które nie mogły być bardziej aktualne: Jak pokonać populistów? Jak możemy powstrzymać erozję demokracji i praworządności?" - pisze przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Von der Leyen przypomina historię politycznej kariery Donalda Tuska, od działacza podziemnej „Solidarności”, jednego z pierwszych przywódców młodej polskiej demokracji, po założyciela partii, premiera, a w końcu przewodniczącego rady Europejskiej, który w żadnej z tych ról nie przestał wierzyć w supremację demokracji. 

"Po tym, jak byli działacze przeciwko reżimowi komunistycznemu w Polsce przejęli rząd w 2015 r. i zaczęli podważać praworządność oraz związki Polski z Unią Europejską, podjął wyzwanie. W 2021 r. ponownie został liderem partii, którą założył w 2001 r., a w 2023 r. w uczciwej i demokratycznej rywalizacji odzyskał władzę w swoim kraju" - napisała von der Leyen.

"Donald Tusk jest maratończykiem politycznym. Nauczył nas wszystkich, że nigdy nie jest za późno i że warto podejmować wszelkie wysiłki, aby stanąć w obronie naszej demokracji" - zakończyła szefowa KE.

Lista 100 najbardziej wpływowych liderów. Tusk obok Julii Nawalnej

Listę najbardziej wpływowych liderów według „Time” otwiera wdowa po Aleksieju nawalnym, Julia. Jak napisała w laudacji wiceprezydent USA Kamala Harris, po śmierci męża "Julia Nawalna objęła własną rolę lidera na scenie światowej".

"Nawalna obiecała kontynuować walkę męża o sprawiedliwość i praworządność, dając nową nadzieję tym, którzy walczą z korupcją i na rzecz wolnej, demokratycznej Rosji. Czyniąc to, demonstruje wyjątkową bezinteresowność i siłę. Od tego dnia w Monachium Nawalna stała się nie tylko symbolem wartości demokratycznych, ale także odważnym bojownikiem o nie. Stany Zjednoczone stoją po jej stronie – i wszyscy walczący o wolność i demokrację" - napisała Harris.

TIME oficjalnie przedstawi listę najbardziej wpływowych ludzi świata  podczas uroczystości 24 kwietnia i gali TIME100 25 kwietnia w Nowym Jorku. Gala zostanie wyemitowana jako specjalny program telewizyjny 12 maja na antenie ABC.

Pełna lista 100 najbardziej wpływowych osób magazynu ”Time"

Polityka
Unia Europejska w obliczu dwóch wojen. Bruksela szuka porozumienia ws. Ukrainy i Strefy Gazy
Polityka
Wybory na prezydenta Litwy. Gitanas Nausėda znów pokonał Ingridę Šimonytė
Polityka
Wszystkie drogi republikanów prowadzą do Trumpa
Polityka
Miedwiediew komentuje słowa Sikorskiego. "Amerykanie są ostrożniejsi niż Polacy"
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Polityka
Donald Trump wygwizdany i wybuczany na konwencji
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?