Brytyjska opozycja: Polska będzie wkrótce bogatsza niż Wielka Brytania

W 2030 roku dochód na mieszkańca w Polsce będzie wyższy od tego w Zjednoczonym Królestwie - ostrzegł w czasie przemówienia w Londynie lider Partii Pracy Sir Keir Starmer.

Publikacja: 27.02.2023 13:10

Keir Starmer

Keir Starmer

Foto: AFP

Prognoza może wydawać się szokująca: jeszcze całkiem niedawno setki tysięcy Polaków tłoczyło się przecież, aby znaleźć pracę na Wyspach.

Jednak, jak wskazuje Sky News, lider brytyjskiej opozycji ma mocne podstawy, aby przedstawić taki właśnie scenariusz. Zdaniem Banku Światowego w 2021 roku dochód na mieszkańca, z uwzględnieniem realnej mocy nabywczej, wyniósł 44,9 tys. dol. w Wielkiej Brytanii i 34,9 tys. dol w Polsce.

Czytaj więcej

Jak Brytyjczycy zaufali globalizacji i się rozczarowali

O ile jednak nasz kraj w minionych 10 latach (2011-2021) rozwijał się średnio w tempie 3,6 proc. rocznie, to Zjednoczone Królestwo już tylko o 0,5 proc.

Zdaniem lidera Partii Pracy jeśli tak będzie nadal, w 2030 roku Polska okaże się bogatsza niż Wielka Brytania. Z kolei w 2040 r. królestwo miałoby zostać przegonione przez Węgry i Rumunię.

W 2040 r. królestwo miałoby zostać przegonione przez Węgry i Rumunię

Prognoza ma oczywiście cel wyborczy. Zdaniem Starmera jeśli w nadchodzących wyborach Torysi zostaną odsunięci od władzy, tempo wzrostu Wielkiej Brytanii może przyspieszyć.

- Brytyjczycy pozostają w tyle podczas gdy nasi europejscy sąsiedzi, tak ze wschodu, jak i z Niemiec i Francji, stają się coraz bogatsi. Nie mogę się z tym pogodzić. Pogodzić z tym, że wkrótce Polska będzie bogatsza niż Wielka Brytania - powiedział Starmer.

Liczba pozostających na Wyspach Polaków spadła z ok. 1 mln w szczytowym momencie w 2015 roku do 650 tys.

Partia Pracy jest właściwie pewna zwycięstwa w wyborach, które muszą się odbyć w ciągu niespełna dwóch lat. Zdaniem YouGov popiera ją 48 proc. Brytyjczyków, dwa razy więcej niż konserwatystów.

Jednak wbrew opinii większości społeczeństwa Starmer nie chce, aby kraj wrócił do Unii. Mówi, że trzeba „maksymalnie wykorzystać brexit”.

Polityka
Przewodniczący Dumy wzywa do śledztwa w sprawie zabójstw żołnierzy Armii Czerwonej w Polsce
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Polityka
Przeciwnicy dostaw broni próbowali wygwizdać Scholza. Stanowcza odpowiedź kanclerza Niemiec
Polityka
Ambasador Brzeziński: Rosyjska inwazja na Ukrainę jest „strategiczną porażką”
Polityka
Rosyjska Duma uchwali zakaz zmiany płci? "Unikanie mobilizacji"
Polityka
Le Pen: Ukraina należy do sfery wpływów Rosji
Polityka
Blinken: Rosja mówiła o drugiej armii świata. Teraz to druga armia na Ukrainie