Według doniesień proizraelskiej grupy UN Watch, w minionym roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło więcej krytycznych wobec Izraela rezolucji, niż wobec wszystkich innych narodów razem wziętych. „Tych, które były krytyczne wobec Izraela było 15, podczas gdy rezolucji krytykujących inne kraje było łącznie 13” – czytamy.
Na miejscu drugim znalazła się Rosja, wobec której przyjęto sześć rezolucji potępiających jej inwazję na Ukrainę. Koreę Północną, Afganistan, Birmę, Syrię, Iran i USA Zgromadzenie Ogólne ONZ skrytykowało w rezolucji po jednym razie.
Arabia Saudyjska, Chiny, Liban, Turcja, Wenezuela i Katar, które wielokrotnie krytykowane były za nieprzestrzeganie praw człowieka oraz zaangażowanie w regionalne konflikty, nie zostały skrytykowane natomiast w żadnej rezolucji.
Od 2015 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło łącznie 140 rezolucji krytykujących Izrael. W większości przypadków krytyka ta dotyczyła traktowania Palestyńczyków oraz relacji z sąsiednimi krajami. "W tym samym okresie przyjęto 68 rezolucji przeciwko wszystkim innym krajom" - dodaje UN Watch.
Czytaj więcej
Żydzi nie są okupantami na własnej ziemi ani w naszej wiecznej stolicy Jerozolimie i żadna rezolucja ONZ nie może wypaczyć tej historycznej prawdy...
W ostatni piątek Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło ostatnią w 2022 roku rezolucję, zgodnie z którą zwróci się do Międzynarodowego trybunału Sprawiedliwości o opinię dotyczącą prawnych konsekwencji „okupacji, osadnictwa i aneksji Zachodniego Brzegu przez Izrael, w tym środków mających na celu zmianę składu demograficznego, charakteru i statusu Świętego Miasta Jerozolimy".
Za przyjęciem rezolucji głosowało 87 krajów, 24 kraje głosowały przeciw, a 53 państwa wstrzymały się od głosu. Wśród krajów, które w ogóle nie zagłosowały, była Ukraina, która już kilka tygodni temu odrzuciła prośby Izraela o zagłosowanie przeciwko. Powodem jest nieudzielenie Ukrainie pomocy wojskowej przez Izrael.
Na decyzję ostro zareagował premier Izraela Beniamin Netanjahu. Stwierdził, że głosowanie w sprawie rezolucji było „nikczemne”. - Żydzi nie są okupantami na własnej ziemi ani w naszej wiecznej stolicy Jerozolimie i żadna rezolucja ONZ nie może wypaczyć tej historycznej prawdy - powiedział.