Jak podsumować rok? Kreml wysłał wytyczne propagandystom

Kreml przygotował dla mediów państwowych i prorządowych notatkę informacyjną o tym, jak należy podsumować 2022 rok. Propagandyści mają mówić, że "rosyjska armia pokonuje NATO", a "Putin daje Europie szansę na opamiętanie".

Publikacja: 31.12.2022 11:18

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 311

Do notatki przesyłanej przez służby Kremla dotarli dziennikarze Meduzy. Dokument podzielono na cztery kategorie: "Zasadnicze sprawy", "Wzmocnienie Rosji", "Specjalne Operacja Wojskowa" (jak Rosjanie nazywają inwazję na Ukrainę) oraz "Nowy Porządek Świata".

Autorzy zalecają, by podkreślić, że Władimir Putin wysyłając armię na Ukrainę "podjął jedyną słuszną decyzję, zapobiegając rychłemu atakowi Ukrainy i NATO na terytorium Rosji".

Autorzy tekstu nazywają "operację specjalną" "udaną", a na dowód tego mówią o "ochronie milionów Rosjan, zwrocie rosyjskich ziem i wzmocnieniu bezpieczeństwa narodowego".

Czytaj więcej

Rosja wysyła dwa tys. żołnierzy do pilnowania nieba nad Moskwą w Sylwestra

Propagandyści mają przekonywać, że dzięki podjętym działaniom Krym nie jest już "wyspą" oddzieloną od Rosji kontynentalnej. Autorzy nie wspominają jednak, że Moskwa nie kontroluje w pełni żadnego z czterech zaanektowanych regionów - a ponadto utraciła Chersoń, jedyny ukraiński ośrodek regionalny zajęty przez wojska rosyjskie po 24 lutego.

Autorzy wskazują również, że armia rosyjska "skutecznie realizuje cele, jakimi są demilitaryzacja i denazyfikacja Ukrainy". Dziennikarze mają opierać się na danych przekazywanych przez Ministerstwo Obrony.

Jednocześnie propagandzistom "zaleca się", aby dali do zrozumienia, że Rosja nie jest w stanie wojny z Ukrainą, ale z NATO - "najpotężniejszą machiną militarną w historii ludzkości", która mimo to "nie złamała rosyjskiej armii".

Czytaj więcej

Think tank: Rosja coraz częściej korzysta z dronów z powodu braku precyzyjnych rakiet

Zdaniem Kremla, nikt nie oczekuje szybkiego zwycięstwa, a czas działa na korzyść Rosji. Zastój na froncie ma być wynikiem przegrupowania sił i konieczności przeszkolenia zmobilizowanych.

Prorządowi dziennikarze mają także przypominać o wysokim poparciu społecznym dla Putina i trwających na Ukrainie działań. Mają również zapewniać, że gospodarka tego kraju ma "ogromny zapas bezpieczeństwa i potencjał rozwoju".

W dziale "Nowy porządek świata" nazwano Rosję "liderem państw", które "nie uznają wyjątkowości Zachodu" oraz "liderem sprawiedliwego, demokratycznego i wielobiegunowego świata". Kreml przekonuje, że Putin daje "Europie szansę na opamiętanie się i odzyskanie własnej tożsamości i przyszłości". Obecnie kraje europejskie są "wasalami" i "peryferiami" Stanów Zjednoczonych, a przyszłość mają tylko "w ścisłej współpracy z Rosją".

Wybory w Turcji
Erdogan wygrał wybory w Turcji. "Turcja jest dziś jedynym zwycięzcą"
Polityka
USA unikną niewypłacalności: Jest porozumienie ws. limitu długu
Polityka
Stany Zjednoczone unikną zapaści. Joe Biden poszedł na kompromis z republikanami
Polityka
Wybory w Turcji. Putin i Zełenski gratulują Erdoganowi
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Erdogan czy Kilicdaroglu - kto wygrał wybory w Turcji? Koniec głosowania w drugiej turze
Polityka
Erdogan pewien zwycięstwa