Prezydent Peru Pedro Castillo w transmitowanym przez telewizję orędziu z Pałacu Prezydenckiego przedstawił plan przeprowadzenia przyspieszonych wyborów parlamentarnych w celu prac nad nową konstytucją. Zapowiedź doprowadziła do szeregu rezygnacji z jego gabinetu oraz oskarżeń o zamach stanu.

Castillo, którego parlament dwukrotnie próbował postawić w stan oskarżenia i pozbawić stanowiska, ogłosił też godzinę policyjną w całym kraju.

W odpowiedzi jednoizbowy parlament Peru, Kongres, przegłosował wniosek o impeachment prezydenta. Castillo został oskarżony o "moralną niezdolność" do kierowania państwem, co poparło 101 ze 130 deputowanych.

Zgodnie z konstytucją władzę w Peru miała przejąć dotychczasowa wiceprezydent. W godzinach popołudniowych (czasu lokalnego) Dina Boluarte została zaprzysiężona, stając się tym samym pierwszą kobietą na stanowisku prezydenta Peru.

Według doniesień z Peru, Pedro Castillo został zatrzymany przez siły bezpieczeństwa. Miejscowa policja podała w mediach społecznościowych, że zgodnie z jej uprawnieniami funkcjonariusze podejmują interwencję u "byłego prezydenta Pedro Castillo". Wiadomość ta, opublikowana na Twitterze, została później usunięta z konta peruwiańskiej policji.