- Nie możemy teraz powiedzieć na pewno, czy ona tam dotrze, czy nie, ale wszystko, co dotyczy tego tournée i ewentualnej wizyty na Tajwanie, jest czysto prowokacyjne - powiedział dziennikarzom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Chiny wielokrotnie ostrzegały Pelosi przed wyjazdem na Tajwan, który uważają za swój własny. Pekin twierdzi, że wizyta Pelosi naruszyłaby zasadę jednych Chin, której Waszyngton przyrzekł przestrzegać. 

W pobliżu Tajwanu znajdują się obecnie cztery okręty USA, w tym lotniskowiec USS Ronald Reagan. Na Morzu Filipińskim stacjonują także m.in. krążownik USS Antientam i niszczyciel USS Higgins.

Czytaj więcej

Cztery okręty USA w pobliżu Tajwanu w dniu, w którym na wyspę ma dotrzeć Pelosi

Pelosi, według nieoficjalnych doniesień, ma pojawić się na Tajwanie we wtorek popołudniu, albo w środę rano. We wtorek w pobliżu tzw. linii mediany na wodach Cieśniny Tajwańskiej, pojawiły się chińskie samoloty wojskowe i okręty. Działania chińskich samolotów monitorują myśliwce z Tajwanu.

Oprócz chińskich samolotów latających blisko linii środkowej cieśniny, kilka chińskich okrętów wojennych przepłynęło w pobliżu nieoficjalnej linii mediany.

Ministerstwo Obrony Tajwanu ogłosiło, że ma pełny obraz działań wojskowych w pobliżu wyspy i odpowiednio wyśle siły w reakcji na "zagrożenia ze strony wroga".

W chińskim mieście Xiamen, które leży naprzeciwko Tajwanu i jest bazą dla dużej liczby wojskowej, mieszkańcy zauważyli pojazdy opancerzonych we wtorek.

Chińskie media społecznościowe były pełne obaw przed potencjalnym konfliktem i patriotycznego zapału, a temat wizyty Pelosi był najczęściej pojawiającym się tematem.