- Nowe rosyjskie przepisy upraszczające obecnie procedurę uzyskania rosyjskiego obywatelstwa przez wszystkich Ukraińców jest kolejnym rażącym naruszeniem suwerenności Ukrainy, związanym z nielegalną wojną Rosji -  powiedział wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell.

Zapowiedział, że Unia Europejska nie będzie uznawać tych paszportów.

Czytaj więcej

Rosja nie osiągnęła znaczących postępów terytorialnych w ciągu ostatnich 72 godzin

1 lipca Władimir Putin podpisał dekret upraszczający procedurę uzyskania rosyjskiego obywatelstwa przez wszystkich mieszkańców Ukrainy. Dekret zmienia wcześniejsze przepisy o przyspieszonej procedurze nadawania obywatelstwa mieszkańcom tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy w obwodach donieckim, ługańskim, zaporoskim i chersońskim, rozszerzając teraz jego działanie na resztę terytorium Ukrainy.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy oceniło, że taka decyzja jest kolejnym naruszeniem suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, niezgodnym z normami i zasadami prawa międzynarodowego. Wezwano międzynarodowych partnerów Ukrainy "do zdecydowanej reakcji na paszportowe fantazje Putina."