- Znając dobrze historię, ani przez chwilę nie wątpię, że Polska, mając pół szansy, wyrwie zachodnie ziemie ukraińskie swojemu przyjacielowi, Ukrainie - powiedział Medyński, który kierował zespołem rosyjskich negocjatorów w rozmowach ze stroną ukraińską.

- Oni (Ukraina - red.) mają takich przyjaciół, że nie potrzebują żadnych wrogów" - dodał.

Doradca prezydenta Rosji mówił, że podobna historia miała miejsce w przeszłości. 

- Nie tak dawno temu, w 1938 roku, kiedy Czechosłowacja, kolejny dobry przyjaciel Polski, była dzielona, Polska zamiast bronić Czechosłowacji jako swojego sojusznika, zagarnęła ziemię cieszyńską. Nawet Winston Churchill był, mówiąc wprost, zdumiony tym faktem i nazwał wtedy Polskę "hieną Europy" - powiedział.

Przedstawiciele Kremla po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę kilkukrotnie próbowali w mediach podważać wsparcie Polski udzielane władzom w Kijowie i ukraińskim obywatelom.

Pod koniec kwietnia Siergiej Naryszkin, szef Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji (SVR), powołał się na niepublikowane dane wywiadowcze, które - jak powiedział - wskazują, że Stany Zjednoczone i Polska spiskują w celu przywrócenia polskiej kontroli nad częścią zachodniej Ukrainy.

Czytaj więcej

Nowy przekaz Rosji: USA i Polska planują podział Ukrainy