- Perspektywa uzdrowienia sytuacji jest mniejsza – powiedział gość Michała Szułdrzyńskiego w kontekście sporu politycznego wokół Trybunału Konstytucyjnego. - Trzeba zacząć od ustalenia statusu sześciu sędziów, trzech wybranych przez PO i trzech przez PiS.

Kluczowym elementem prowadzącym do uzdrowienia obecnej sytuacji jest według Ujazdowskiego odbudowa zaufania wszystkich stron sporu. - Nie będzie kompromisu bez odbudowy zaufania – powiedział gość. - To musi być zaufanie między rządzącymi a instytucją jaką jest Trybunał Konstytucyjny.

W Sejmie są procedowane trzy projekty ustawy o TK, przygotowane przez PiS, PSL i Komitet Obrony Demokracji. - Przyglądając się debacie nie widzę tego co jest kluczowe, czyli odbudowy zaufania między rządzącymi a opozycją – mówił Ujazdowski. - Moja obawa jest taka, że nie uda się tego już odkręcić.

Gość zwracał uwagę, że TK w przeszłości – wbrew różnym zarzutom – działał na korzyść obywateli, między innymi w sytuacji, gdy odrzucił projekt o bankowym tytule egzekucyjnym. - W żadnym razie nie zgadzam się z tą opinią prawicowych publicystów, że TK jest elementem, który przeszkadza w rozwoju Polski – powiedział Ujazdowski. - W 97 r. TK orzekł o zgodności lustracji z konstytucją.

Gość został zapytany jak postrzega sytuację, że w sprawie Polski interweniuje Komisja Europejska. - Już to, że negocjujemy z Komisją Europejską jest niewłaściwe. Powinniśmy zrobić dużo żeby nie dopuścić do interwencji KE – mówił. - KE nie ma silnej legitymacji żeby to robić, działa na wątpliwej podstawie prawnej.

Zdaniem Ujazdowskiego sprawa Polski nie jest najważniejszą kwestią w Unii Europejskiej. - Inne sprawy, takie jak Brexit sprawiają, że Polska nie jest na pierwszym planie – powiedział europoseł. - UE z Wlk. Brytanią to szansa na Unię elastyczną, Polska powinna być za UE z Wlk. Brytanią. Ja kibicuję za tym żeby Wlk. Brytania została w UE.