Do nieudanej próby rakietowej doszło w czasie, gdy USA i Korea Południowa ostrzegają, że Korea Północna może przygotowywać nowy test rakiety międzykontynentalnej (ICBM), po raz pierwszy od 2017 roku.

Połączone Kolegium Szefów Sztabów Korei Południowej podało, że niezidentyfikowany pocisk wystrzelony z lotniska w pobliżu Pjongjangu prawdopodobnie "spadł natychmiast po wystrzeleniu". 

Czytaj więcej

Kto i dlaczego trzyma z Moskwą?

Źródło w resorcie obrony Japonii podaje z kolei, że pocisk był prawdopodobnie rakietą balistyczną - informuje o tym japoński nadawca, NHK.

9

Tyle udanych testów rakietowych przeprowadziła Korea Północna w 2022 roku

Lotnisko, z którego wystrzelono niezidentyfikowany pocisk, było miejscem kilku wcześniejszych północnokoreańskich testów rakietowych - w tym przeprowadzonych 27 lutego i 5 marca.

Korea Północna przekonywała, że testy te były związane z "pracami nad komponentami satelity zwiadowczego", ale według Seulu i Waszyngtonu testy miały związek z pracami nad zmodernizowaną rakietą międzykontynentalną.

Pjongjang w 2022 roku przeprowadza bardzo intensywne testy rakietowe - ten przeprowadzony 5 marca był dziewiątym takim testem od 1 stycznia.