Ukraina: Parlament zagłosował za prawem do noszenia broni przez cywilów

Ukraiński parlament zagłosował w środę za projektem zmian w przepisach, które przyznają obywatelom Ukrainy prawa do noszenia broni w celu samoobrony - informuje Reuters.

Publikacja: 23.02.2022 11:11

Protest przed ambasadą Rosji w Kijowie

Protest przed ambasadą Rosji w Kijowie

Foto: PAP/EPA

"Przyjęcie tych przepisów jest w pełni w interesie państwa i społeczeństwa" - piszą autorzy projektu dodając, że jego przyjęcie jest potrzebne w związku z "istniejącymi zagrożeniami dla obywateli Ukrainy".

We wtorek prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, wydał dekret o mobilizacji rezerwistów w związku z zagrożeniem rosyjską agresją.

W poniedziałek prezydent Rosji, Władimir Putin, uznał niepodległość dwóch separatystycznych republik istniejących w Donbasie. Putin wydał też rosyjskiej armii rozkaz, by ta wkroczyła do republik w charakterze "sił pokojowych".

Czytaj więcej

Ukraiński parlament chce sankcji wobec członków rosyjskiej Dumy

Ukraińska policja podaje, że nie obserwuje w ostatnim czasie wzrostów jeśli chodzi o liczbę sprzedawanych egzemplarzy broni myśliwskiej i sportowej na Ukrainie. Ukraińcy mają natomiast kupować więcej amunicji niż wcześniej.

W lutym tego roku Ukraińcy mieli kupić 10,3 tys. sztuk broni - w ubiegłym roku, w lutym, sprzedano niemal 10 tysięcy sztuk broni.

1,2 mln

Tyle sztuk broni znajduje się w rękach Ukraińców

Ukraińska policja podaje, że w rękach Ukraińców jest ok. 1,2 mln sztuk broni, z czego nieco ponad 700 tys. egzemplarzy to broń myśliwska i sportowa. 

Polityka
Rzecznik Kremla: Polska była częścią Rosji albo jej wrogiem
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Polityka
Le Pen kochała Putina. Kłopot dla Morawieckiego
Polityka
Koniec pacyfizmu? Japonia może pozbyć się "spuścizny po przegranej wojnie"
Polityka
USA nie będą niewypłacalne. Senat za zawieszeniem limitu długu
Polityka
Macron upokarza Kreml. Europa nie uznaje strefy wpływów Rosji
Polityka
Toksyczny jak Putin