Szef Klubu KO Cezary Tomczyk ujawnił we wtorek pomysł nowej komisji. – W tej komisji byliby przedstawiciele wszystkich zawodów medycznych, naukowcy, aby w obiektywny sposób, niezależny od rządu, można było informować o stanie procedur, które dotyczą szczepień – mówił Tomczyk na antenie TVN 24. Koalicja Obywatelska wystosowała już odpowiedni list w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego. We wtorek odbyło się też spotkanie Parlamentarnego Zespołu ds. Szczepień, które prowadziła posłanka Barbara Nowacka z Inicjatywy Polskiej, partii należącej do Koalicji Obywatelskiej.

Pandemia i wchodzący w kluczową fazę program szczepień zdominowały początek roku. Utrudnia to opozycji prezentację własnych idei innych niż związane z tymi tematami.

W zwykłych warunkach styczeń byłby miesiącem 20. rocznicy powołania PO. 24 stycznia 2001 r. w gdańskiej Hali Olivia odbyło się spotkanie założycielskie. Ze względu na pandemię koronawirusa w Platformie ocenia się, że nie ma dobrej formuły hucznych obchodów rocznicy. Jak słyszymy z zarządu PO, „trudno świętować w trakcie największej pandemii od kilkudziesięciu lat". Być może partia przygotuje jednak symboliczne wydarzenie internetowe związane z 20-leciem, ale jak wynika z naszych informacji, wydarzenie o dużo większej skali jest planowane na przełom maja i czerwca tego roku.

Platforma szykuje też inicjatywy na kolejne tygodnie, pracuje także nad nową deklaracją ideową, która zostanie przedstawiona właśnie na przełomie maja i czerwca. W nowej odsłonie ruszy też wkrótce projekt Klubów Obywatelskich – spotkań „w terenie".

– Dziś, w dobie pandemii, kiedy nasze życie się zatrzymało, kiedy poruszamy się wśród zakazów i nakazów, nie ma możliwości reaktywacji naszych projektów, bezpośrednich dyskusji z Polkami i Polakami. Dlatego ruszamy ze spotkaniami, które będą się odbywać w formie online do czasu zniesienia ograniczeń – mówi nam posłanka Platformy Obywatelskiej Monika Wielichowska, zastępczyni sekretarza generalnego partii.

– Chcemy wrócić do rozmów i dyskusji o sprawach najważniejszych w Klubach Obywatelskich, które przez ostatnie lata wypracowały swoją markę i pozycję.

Pierwszy Klub Obywatelski odbędzie się 18 stycznia. Od 19 stycznia spotkania będą się odbywać regularnie, praktycznie każdego dnia – dodaje posłanka.

Koalicja finalizuje też prace nad podsumowaniem realizacji strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, zwanej powszechnie planem Morawieckiego. – Raport ma znamienny tytuł: „Cztery stracone lata: polityka gospodarcza PiS 2016–2019 i jej konsekwencje dla ekonomicznych skutków pandemii". W raporcie nie uwzględniamy roku 2020, który dodatkowo obniża poziom realizacji dla zdecydowanej większości wskaźników – mówi nam Izabela Leszczyna, która koordynuje prace nad raportem. Jak dodaje, jego publikacja to kwestia przełomu stycznia i lutego.

Ale opozycja będzie miała co robić w tym roku również za sprawą Zjednoczonej Prawicy. I nie chodzi tylko o krytykę kolejnych pomysłów. We wtorek wicepremier Jarosław Gowin ujawnił w tekście dla „Rzeczpospolitej", że planuje do konsultacji nowej strategii przemysłowej zaprosić też opozycję.

Autopromocja
Rozlicz PIT z "Rzeczpospolitą"

W łatwy i wygodny sposób wypełnij zeznanie podatkowe

Pobierz za darmo