Byli członkowie Partii Finów zarejestrowali stowarzyszenie pod nazwą "Sinimusta" (Niebiesko-Czarni) w grudniu. Agencja informacyjna Uutissuomalainen podała, że stowarzyszenie zaczęło zbierać wymagane 5 tysięcy podpisów wymaganych do zarejestrowania partii politycznej.

Stowarzyszenie, które opisuje się jako nacjonalistyczne, składa się z byłych członków Partii Finów, a także członków młodzieżówki tego ugrupowania po rozłamie, do jakiego doszło w partii.

Wśród członków stowarzyszenia jest Terhi Kiemunki, była członkini Partii Finów, skazany w 2016 roku za podżeganie do nienawiści na tle etnicznym.

Kiemunki została wykluczona z partii na początku 2017 roku w związku z nieprawidłowościami w jej oświadczeniach majątkowych.

Czarny i niebieski były kolorami ruchu Lapuan Liike - faszystowskiego ugrupowania z okresu międzywojnia, które podjęło próbę dokonania zamachu stanu w 1932 roku.

Po nieudanej próbie puczu członkowie organizacji weszli w skład IKL, partii faszystowskiej, mającej reprezentację w parlamencie i okresowo wchodzącej w skład rządów do 1944, gdy partię rozwiązano co było jednym z warunków zawieszenia broni między Finlandią a ZSRR.