Regionalny rząd Melilli opublikował na Twitterze wpis wraz ze zdjęciami robotników pracujących przy koparce usuwającej posąg. Poinformowano, że to historyczny dzień.

Wykonany z brązu pomnik, przedstawiający stojącego Franco, został wzniesiony w 1978 roku dla upamiętnienia jego roli jako dowódcy w wojnie o Rif, konflikcie, który Hiszpania toczyła w latach 20. ubiegłego wieku z plemionami berberyjskimi w Maroku.

Po usunięciu posągu na publicznych ulicach nie ma już żadnych pomników upamiętniających człowieka, który rządził Hiszpanią od zakończenia hiszpańskiej wojny domowej w latach 1936-39 do swojej śmierci w listopadzie 1975 roku.

Szef regionalnego rządu Melilli powiedział, że posąg został zabrany do miejskiego magazynu. Nie wiadomo, czy w przyszłości trafi do muzeum.

Ustawa z 2007 roku, uchwalona przez poprzedni socjalistyczny rząd, zobowiązuje miasta do usunięcia publicznych symboli z czasów Franco i do zmiany nazw ulic na imiona dyktatora lub generałów, którzy walczyli z nim w wojnie domowej.