Jedna z najważniejszych do tej pory decyzji prezydenta Andrzeja Dudy – podwójne weto ustaw zmieniających sądownictwo – cieszy się poparciem przygniatającej większości ankietowanych w sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej". Decyzję o zawetowaniu ustawy o KRS i o Sądzie Najwyższym dobrze ocenia blisko 78 proc. osób, które 26–27 lipca wzięły udział w badaniu.

Co ważne, aż 41 proc. ocenia ją „zdecydowanie dobrze", a 37 „raczej dobrze". Przeciwników decyzji prezydenta jest tylko 9 proc. Zdania na ten temat nie ma 13,5 proc. ankietowanych.

Bardziej polaryzujące są natomiast oceny decyzji prezydenta o podpisaniu ustawy o ustroju sądów powszechnych. 35 proc. respondentów ocenia postępowanie prezydenta w tej sprawie dobrze (19 proc. „zdecydowanie dobrze", 15,4 proc. „raczej dobrze"). Źle na ten temat wypowiedział się co drugi ankietowany. Zdecydowanych przeciwników tego, co zrobił prezydent, jest 34 proc. Osób, które uważają, że zrobił „raczej źle", jest 16 proc.

W dodatku wśród zwolenników weta prezydenta jest wiele osób popierających Prawo i Sprawiedliwość. Aż 50 proc. wyborców PiS uważa, że wetując ustawy, prezydent dobrze zrobił. Co piąty ankietowany ocenia negatywnie decyzję Dudy, a 30 proc. głosujących na Prawo i Sprawiedliwość nie ma w tej sprawie zdania.

Wyniki badania mogą być argumentem w dyskusji o decyzji Andrzeja Dudy, która toczy się w szeroko pojętym obozie „dobrej zmiany". Najostrzej prezydenta atakuje minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i jego współpracownicy. Atak to przede wszystkim wywiad, którego minister sprawiedliwości udzielił tygodnikowi „Sieci", w którym Ziobro zapowiada, że prezydent Duda stoi przed wyborem: albo wielkość, albo groteska. Minister sprawiedliwości zasugerował także, że prezydent może stracić poparcie swojego elektoratu.

W poniedziałek spór w obozie rządzącym wszedł na nowy poziom, gdy szef gabinetu prezydenta i jeden z jego najbardziej zaufanych doradców minister Krzysztof Szczerski zaapelował do premier Szydło, by zajęła stanowisko w sprawie rozdźwięku między Solidarną Polską a PiS. Doradcy prezydenta powołują się między innymi na słowa Jarosława Kaczyńskiego o jedności, które padły w ubiegły czwartek na antenie TV Trwam. – Natomiast dzisiaj pan minister Ziobro postawił się w kontrze do pana prezesa Kaczyńskiego, nie studząc emocji, a dodatkowo je podnosząc – powiedział w poniedziałek Szczerski. Jednak przedstawiciele PiS nie zgadzają się ze słowami doradcy prezydenta. – Pomiędzy PiS a Solidarną Polską nie ma konfliktu – odpowiedziała w poniedziałek Szczerskiemu rzecznik PiS Beata Mazurek, która przyznała też, że nie ma powodu, aby głos zabierała premier Beata Szydło.

Wyniki sondażu dla „Rzeczpospolite" pokazują jednak, że twarde podejście ministra Ziobry i jego współpracowników nie było wystarczająco przekonujące dla elektoratu PiS, a prezydent Duda może uznać, że jego podejście do reformy wymiaru sprawiedliwości nie sprawi, że utraci dużą grupę wyborców obozu Zjednoczonej Prawicy. Taki argument pojawiał się już w dyskusji po tym, jak prezydent ogłosił swoją decyzję. A o to przecież – o kształt reformy – będzie się toczyć najważniejsza rozgrywka w ramach obozu rządzącego w najbliższych tygodniach i miesiącach.

Poza elektoratem PiS, wobec wet prezydenta, najwięcej wątpliwości mają wyborcy Kukiz'15 – 17 proc. ocenia decyzję o wetach źle. Pozytywnie – 77 proc. głosujących na ruch Kukiza.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

Zwolennikami decyzji prezydenta są przeważnie osoby młode, bo 52 proc. wyborców w wieku 30-–39 oraz 51 proc. w wieku 40–49 „zdecydowanie dobrze" ocenia decyzję o wecie. „Raczej dobrze" mówi o niej 59 proc. ankietowanych w wieku 18–29 lat. Również w podziale ukazującym zarobki decyzja jest szeroko popierana. Zdecydowanie popiera ją 52 proc. wyborców zarabiających na rękę między 2–2,9 tys. zł oraz 42 proc. tych, którzy zarabiają więcej niż 5 tys. zł miesięcznie.

W elektoracie PiS aż 80 proc. popiera decyzję prezydenta o podpisaniu ustawy o sądach. Tylko 4 proc. jest przeciwnego zdania, a 16 proc. jest niezdecydowanych. Poza głosującymi na PiS najlepsze zdanie o tej ustawie mają wyborcy Pawła Kukiza – popiera ją 61 proc. głosujących na ruch Kukiz'15, a ocenia negatywnie – 23 proc. tych, którzy deklarują wsparcie dla tej formacji.