Doradca kanclerza Niemiec Olafa Scholza ds. polityki zagranicznej Jens Ploetner i rosyjski negocjator ds. Ukrainy Dmitrij Kozak zgodzili się na spotkanie po długiej rozmowie telefonicznej w czwartek - poinformowało źródło agencji Reutera pod warunkiem zachowania anonimowości.

Niemiecki rząd nie skomentował tej informacji, podobnie jak rzecznik Kozaka. 

W ostatnich miesiącach doszło do wielu rozmów telefonicznych między zachodnimi przywódcami a prezydentem Rosji Władimirem Putinem w związku z gromadzeniem przez Rosję wojsk na granicy z Ukrainą i wynikającymi z tego obawami przed inwazją. W czerwcu ubiegłego roku prezydent USA Joe Biden odbył w Genewie rozmowy z prezydentem Putinem.

Czytaj więcej

Rzecznik Kremla: Rosja nigdy nie atakuje nikogo pierwsza

Od czasu objęcia urzędu w tym miesiącu, kanclerz Scholz podkreślał potrzebę dialogu z Rosją na temat jej militarnej ekspansji na granicy z Ukrainą, jednocześnie przyłączając się do zachodnich sojuszników popierających sankcje w przypadku inwazji Moskwy.

Berlin ma większe wątpliwości niż Waszyngton, czy Rosja rzeczywiście chce zaatakować Ukrainę i zależy mu na deeskalacji napięcia - powiedziały agencji Reutera dwa źródła rządowe, zastrzegając anonimowość.

Krytycy oskarżają Niemcy o bycie lojalnym wobec Putina z powodu ich zapotrzebowania na rosyjski gaz, atakując budowę gazociągu Nord Stream 2 między krajami, omijającego Ukrainę. Berlin twierdzi, że Nordstream 2 nie ma charakteru politycznego i byłby tylko jednym z kilku rurociągów transportujących rosyjski gaz do Europy.

"Celem strony niemieckiej pozostaje doprowadzenie do szybkiej reaktywacji formatu normandzkiego" - powiedziało źródło w niemieckim rządzie, odnosząc się do wielostronnych rozmów między Ukrainą, Rosją, Francją i Niemcami.

Lider SPD Rolf Mutzenich powiedział agencji Reutera, że partia nie jest "naiwna" i wie, z kim ma do czynienia. Dodał, że nadal wierzy, iż zaangażowanie może pomóc w deeskalacji sytuacji na Ukrainie.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ