W ciągu ostatniej doby w Chinach wykryto 17 lokalnych zakażeń koronawirusem (to zakażenia objawowe, Chiny ujmują zakażenia bezobjawowe w osobnych statystykach). To o dziesięć więcej niż dzień wcześniej - wynika z danych chińskiej Komisji Zdrowia Publicznego. 

Nowe zakażenia lokalne wykryto w ośmiu miastach i jednostkach administracyjnych (dzień wcześniej w czterech). Większość lokalnych zakażeń wykrywanych jest w północnych i północno-zachodnich Chinach.

Jedno lokalne zakażenie wykryto w Pekinie, który przygotowuje się do organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku, które rozpoczną się w lutym.

Czytaj więcej

Pracownicy laboratorium w Instytucie Wirusologii w Wuhan
WHO: To może być ostatnia szansa na odkrycie pochodzenia koronawirusa

Niemal połowa z 26 lokalnych zakażeń wykrytych w Chinach w ciągu ostatnich dwóch dni to osoby, które miały bliski kontakt z parą seniorów podróżujących po Shaanxi, Gansu i Mongolii Wewnętrznej, zanim wykryto u nich w niedzielę COVID-19.

26

Tyle lokalnych zakażeń wykryto w Chinach w ciągu ostatnich dwóch dni

W wielu chińskich miastach, które odwiedziła para seniorów, trwa obecnie ustalanie osób, z którymi kontaktowali się seniorzy. W Jiayuguan, w prowincji Gansu rozpoczęto drugą serię masowych testów na COVID-19, po tym jak pierwsza seria testów nie dała żadnego wyniku pozytywnego. Na ponowne przetestowanie mieszkańców zdecydowano się po tym, jak okazało się, że niektóre z osób, u których wykryto zakażenie, w ostatnich dniach odwiedzały miasto.

Pojawiają się sygnały, że w Chinach istnieją liczne ogniska koronawirusa, co może utrudnić realizację strategii "zero COVID" przez władze w Pekinie. Chińskie władze oficjalnie nie potwierdzają tych doniesień.