Do wzrostu liczby samobójstw dzieci doszło w roku, gdy w związku z pandemią COVID-19 władze Japonii podejmowały decyzję o zamykaniu szkół i przechodzeniu na nauczanie w trybie zdalnym.

Z danych resortu edukacji Japonii wynika, że w 2020 roku 415 uczniów szkół podstawowych i średnich popełniło samobójstwo, co oznacza wzrost liczby samobójstw dzieci, rok do roku, o blisko 100.

415

Tylu uczniów szkół podstawowych i średnich popełniło w Japonii samobójstwo w 2020 roku

To najwyższa liczba samobójstw dzieci od czasu, gdy japońskie władze prowadzą taką statystykę - czyli od 1974 roku.

Czytaj więcej

Seul: Sztuczna inteligencja wykrywa i zapobiega próbom samobójczym na mostach

W ostatnich dziesięciu latach liczba samobójstw Japonii spadała co roku, a w ciągu 15 lat zmniejszyła się o 40 proc. Jednak w 2020 roku, gdy wybuchła pandemia koronawirusa, trend ten został zahamowany - liczba samobójstw w kraju wzrosła, nie tylko wśród dzieci, ale również wśród kobiet. Spadła natomiast liczba samobójstw wśród mężczyzn.

Resort edukacji Japonii podał też, że w 2020 roku 196 127 dzieci w wieku szkolnym było nieobecnych na zajęciach szkolnych przez 30 dni lub więcej. To również rekordowa liczba.

Japońska telewizja państwowa, NHK, cytując przedstawiciela resortu edukacji Japonii informuje, że "dane te pokazują, iż zmiany w otoczeniu szkolnym i domowym spowodowane pandemią miały ogromny wpływ na zachowania dzieci".