- Obrona rodziny staje się elementem napaści ze strony organów unijnych na polskie samorządy. W tej niełatwej chwili dla polskich samorządowców chcielibyśmy wyrazić z nimi swoją solidarność. Solidarna Polska jest z nimi. Trzymamy za nich kciuki, że nie ulegną, że nie wycofają się - mówił Ziobro odnosząc się do gmin, które przyjęły uchwały z deklaracją, iż są wolne od ideologii LGBT.

- Szantaż, jakikolwiek, w tym ekonomiczny, nie może być narzędziem tworzenia polityki w jakimkolwiek cywilizowanym gremium - stwierdził minister sprawiedliwości.

- Polska wchodząc do UE zastrzegała swoją odrębność w obszarze kulturowym - podkreślił Ziobro.

- Dziś próbuje się walcem przejechać przez kraje UE, które chcą bronić swojej tradycji, kultury, które chcą przede wszystkim chronić wolę rodziców, wolę społeczeństwa - kontynuował.

UE zamiast miejscem dialogu staje się miejscem brutalnego szantażu i siły

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości

- Demokracja powinna być szanowana, dziś rządzą siły polityczne, które stoją na gruncie ochrony tych wartości, które są związane z polską rodziną. Dziś UE nie bacząc na demokrację chce narzucić swoje rozwiązania, idące wbrew woli lokalnych społeczeństw, polskich obywateli, samorządów i większości, która sprawuje mandat demokratyczny - mówił Ziobro.

- UE zamiast miejscem dialogu staje się miejscem brutalnego szantażu i siły - mówił też minister sprawiedliwości.

Czytaj więcej

Premier Mateusz Morawiecki i Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen
Strefy wolne od LGBT w Polsce - Komisja Europejska wszczyna procedurę

- Ta bezprawna działalność UE nie powinna być uwzględniana w działalności polskich samorządowców. Nie powinni zmieniać uchwał, które z przekonaniem podjęli - podkreślił.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

- W tych uchwałach nie ma nic skandalicznego, tam są piękne słowa o rodzinie i odwołanie się do naszych wartości. Wycofywanie się z nich byłoby czymś niezrozumiałym, aktem kapitulacji - podsumował.

Wystąpienie Ziobry miało związek z tym, że Komisja Europejska zawiesiła rozmowy z pięcioma polskimi województwami na temat wypłat środków z programu REACT-EU, a w ubiegłym tygodniu potwierdziła, że poprosiła władze polskich regionów o wyjaśnienia w sprawie w ramach wszczętej w lipcu procedury naruszenia prawa UE, w związku z przyjęciem uchwał o wolności od ideologii LGBT.