W mieście Putian zamknięto też kina, bary oraz siłownie, wstrzymano kursowanie pociągów i autobusów do miasta. Supermarkety i restauracje mają "ściśle pilnować" liczby jednocześnie obsługiwanych klientów oraz sprawdzać ich temperaturę. W szkołach wprowadzono obowiązek noszenia masek w klasach.

W ciągu ostatniej doby w mieście wykryto 19 zakażeń koronawriusem SARS-CoV-2, które mają mieć charakter zakażeń lokalnych - podaje Chińska Komisja Zdrowia Publicznego.

Jedno takie zakażenie wykryto też w mieście Quanzhou, również położonym w prowincji Fujian.

Czytaj więcej

Chiński dziennik: A może koronawirus przybył do Chin na mrożonkach?

Władze Chin podkreślają, że obecnie zakażenia wykrywane w Chinach są związane przede wszystkim z przybywaniem do kraju podróżnych z Rosji, Mjanmy (Birmy) i innych państw.

Pierwsze zakażenia w Putian wykryto u uczniów z prefektury Xianyou, ale zdaniem ekspertów ds. ochrony zdrowia ognisko w Putian ma być związane z ojcem jednego z uczniów, który wrócił do Chin z Singapuru 4 sierpnia.

19

Tyle zakażeń o charakterze lokalnym wykryto w mieście Putian w ciągu ostatniej doby

Mężczyzna miał przejść obowiązkową 14-dniową kwarantannę i poddać się dziewięciu testom PCR i testom serologicznym - wszystkie dały wynik negatywny - podaje "The Global Times". W ostatni piątek test miał dać jednak u niego wynik pozytywny.

Mieszkańcy wiosek w prefekturze Xianyou, gdzie wykryto zakażenia, mają zakaz opuszczania swoich miejscowości.

W Chinach od początku epidemii wykryto 95 199 objawowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 4 636 chorych na COVID-19.