Ministerstwo spraw wewnętrznych Gruzji poinformowało w wydanym oświadczeniu, że dochodzenie ws. Chelidze zostało wszczęte w oparciu o film, zamieszczony na stronie grupy na Facebooku. Na wideo widać członków grupy, ćwiczących strzelanie z broni palnej.

Według oświadczenia MSW dochodzenie wszczęto na podstawie art. 236 kodeksu karnego Gruzji, dotyczącego nielegalnego zakupu, przechowywania i przewożenia broni palnej. Za te zarzuty grozi kara pozbawienia wolności od dwóch do pięciu lat.

Jednocześnie strona Gruzińskiej Narodowej Jedności na Facebooku została zablokowana. Nie jest też dostępne wspomniane nagranie.

Już wcześniej, w maju, gruzińskie MSW wszczęło inne dochodzenie w sprawie Gruzińskiej Jedności Narodowej, po zgłoszeniach o wzywaniu przez organizację do przemocy. Decyzja policji została podjęta po komentarzach, wygłoszonych przez Giorgiego Chelidze, wyrażonych na jednej z kontrdemonstracji przeciwko grupie działaczy, protestujących przeciwko policyjnym nalotom na kluby muzyczne w Tbilisi.