Reżyser Ołeh Sencow, mieszkaniec Krymu, został aresztowany w 2014 roku. Po zatrzymaniu w Symferopolu wywieziono go do Rosji, gdzie usłyszał oskarżenie o przygotowywanie zamachów terrorystycznych na rodzinnym półwyspie.

Sencow został skazany na 20 lat kolonii karnej.

W proteście przeciwko tym zarzutom, które reżyser odrzuca i nazywa politycznymi, Sencow od połowy maja prowadził głodówkę. Domaga się uwolnienia ukraińskich więźniów politycznych przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach. Ołeh Sencow był karmiony przymusowo.

Agencja Interfax przekazała, że Sencow przerwał swój strajk. W ciągu 145 dni Ukrainiec miał stracić 12 kg. Pierwszym posiłkiem, który przyjął po zakończeniu protestu, był kurczak.

Valery Maksymienko, zastępca dyrektora Federalnej Służby Więziennej Rosji, przekazał, że reżyser kilka razy był przewożony do szpitala.

Maksymienko podziękował lekarzom i personelowi więzienia. Wspomniał także o adwokacie Sencowa, który przekonał go, że "życie toczy się dalej". Obecnie reżyser spożywa posiłki, które są ustalone z dietetykiem. Inne produkty mogą być niebezpiecznego dla jego zdrowia.