Ta manifestacja odbyła się w sobotę na poznańskim Placu Wolności, a wzięło w niej udział ok. 600 osób. Poznaniacy skandowali hasła: "Demokracja", "Konstytucja" i machali flagami polskimi, unijnymi i... tęczowymi. Podczas niej wykorzystano też utwór „Przeżyj to sam" Lombardu. Nie spodobało się to zespołowi.

„To hymn pokoleń Polaków, bez względu na poglądy polityczne czy przynależność partyjną. Oburza nas ten fakt tym bardziej, iż zrobiono to w przededniu rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Smutnej rocznicy, kiedy "uzbrojonych w broń palną braci wyprowadzono na ulicę przeciw nieuzbrojonym braciom" – napisali Marta Cugier (obecna wokalistka) i Grzegorz Stróżniak, lider grupy, w oświadczeniu na Facebooku.

Podkreślają w nim, że przez 34. lata ludzie odpowiedzialni za stan wojenni nie zostali osądzeni, a dziś Polacy chcą sądzić tych, dla których Polska jest najwyższą wartością, o którą walczyli w strukturach Solidarności narażając życie swoje i swoich bliskich.

- Po wygranych wyborach, posiadając mandat społeczeństwa, chcą urządzić Polskę według swojej wizji, marzeń i mają do tego prawo – uważają muzycy grupy. Zapewniają, że są patriotami, a losy naszego kraju nie są nam obojętne.

- Dlatego z troską pochylamy się nad tym co w ostatnich dniach dzieje się na polskich ulicach, jednak wciąż nie uważamy iż polska demokracja jest zagrożona – twierdzą.

Odcinają się od „haniebnych haseł wykrzykiwanych podczas manifestacji KOD w Polsce" i protestują przeciwko użyciu przeboju zespołu "Przeżyj to sam" przez tę organizację.

- Nie pozwolimy by nasza twórczość była wykorzystywana do skłócania Polaków, podsycania konfliktów, obrażania i pomawiania, tym bardziej w rozgrywkach politycznych –piszą. I apelują, by szukać tego co Polaków łączy, a nie dzieli.

Na koniec oświadczenia cytują św. Jana Pawła II : –„Walka między Polakami nie może być silniejsza nad solidarność. Nie może być program walki ponad programem solidarności. Inaczej, rosną zbyt ciężkie brzemiona. I rozkład tych brzemion narasta w sposób nieproporcjonalny".