O 1.30 w nocy pod drzwiami Centrum pojawili się w asyście Żandarmerii Wojskowej szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Piotr Bączek, Bartłomiej Misiewicz, dyrektor gabinetu ministra obrony Antoniego Macierewicza, osoby z nowego kierownictwa SKW - informuje Wyborcza.pl.

Urzędnicy otworzyli drzwi dorobionym kluczem i weszli do środka. Dyżurny oficer zawiadomił o tym fakcie przełożonego, dyrektora Centrum, pułkownika Krzysztofa Duszę. Ten po przyjeździe na miejsce nie został wpuszczony do środka.

Pułkownik Dusza zawiadomił policję. Funkcjonariusze po zapoznaniu się z sytuacją i konsultacjach z przełożonymi stwierdzili, że sprawa przekracza ich kompetencje.

Jak relacjonował płk Dusza, urzędnicy SKW i MON namawiali żandarmów, by ci weszli do pomieszczeń Centrum, zajmowanych przez polskich i słowackich pracowników. Były one jednak zaplombowane, więc Żandarmeria Wojskowa odmówiła.

Urzędnicy opuścili budynek, pozostawiając na straży wartownika z ŻW.

Ekipa MON i SKW ma wrócić na miejsce rano i kontynuować działania.

 

Tydzień temu szefowi Centrum Kontrwywiadowczemu NATO, płk. Krzysztofowi Duszy zawieszono certyfikaty bezpieczeństwa, w związku z podejrzeniem o "szpiegostwo". Wcześniej Dusza w liście do Antoniego Macierewicza ostrzegał, że nowe szefostwo SKW "paraliżuje pracę Centrum".

 

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już 28 września

Dowiedz się więcej

Informacje portalu potwierdził w rozmowie z TVN24 płk Krzysztof Dusza.

 

"Mój oficer siedzi zamknięty na Klonowej"

 

Jak powiedział dziś płk Krzysztof Dusza w radu ZET, oficera dyżurnego, którego nocy odesłano do domu z zakazem kontaktowania się z szefem, wezwano dziś do siedziby MON przy ul. Klonowej.

 

Jak powiedział Dusza,  oficer siedzi zamknięty w pokoju pod strażą ŻW. Powiedziano mu, że "wkrótce wszyscy żołnierze z CEK NATO trafią tam", doprowadzeni przez Żandarmerię.

 

 

18 grudnia 2015 r. Pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej ds. Utworzenia Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO Bartłomiej Misiewicz wprowadził nowego p.o. dyrektora CEK NATO płk. Roberta Balę do tymczasowych pomieszczeń CEK NATO użyczonych przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego.