- Ujmując rzecz bardzo ogólnie, powinniśmy po prostu unicestwić rasy, których przedstawiciele rozmnażają się jak idioci, albo coś takiego - powiedział Takashi Tachibana, lider Partii Ochrony Ludu przed NHK (japońskim publicznym nadawcą telewizyjno-radiowym) zastrzegając, że nie ma zamiaru postąpić zgodnie ze swą sugestią. Nagranie z wypowiedzią polityka zostało w piątek opublikowane w serwisie YouTube.

Tachibana poddał także w wątpliwość sens udzielania ubogim krajom wsparcia w zakresie edukacji. - Psów nie można uczyć. (Oni są - red.) bliscy bycia psami. Przeważająca liczba ludzi na świecie taka jest - mówił. - W tych krajach dzieci przychodzą na świat w tempie, które osiągnęło poziom idiotyzmu - stwierdził.

W innym, poświęconym rasizmowi nagraniu Tachibana sugerował, że dyskryminacja i zastraszanie są przejawami boskiej opatrzności. - Czyż naturalny porządek rzeczy nie jest dobry? Naturalny porządek, stworzony przez Boga. Ludzie zabijający się nawzajem to także część boskiego systemu - stwierdził.

Tachibana to były pracownik japońskiego nadawcy publicznego NHK. W Japonii jest znany z ataków na rozpoznawalnych pracowników telewizji oraz tych, którzy polemizują z nim na jego kanale w serwisie YouTube.

Ugrupowanie Tachibany postuluje zlikwidowanie obowiązkowych opłat na rzecz Nippon Hoso Kyokai argumentując, że tylko widzowie i słuchacze programów publicznego nadawcy powinni płacić abonament.

W lipcowych wyborach do Izby Radców, wyższej izby Zgromadzenia Narodowego Japonii, Partia Ochrony Ludu przed NHK uzyskała ponad 1,5 mln (3 proc.) głosów w okręgach, w których obowiązywał system pojedynczych głosów nieprzechodnich oraz prawie milion (2 proc.) głosów w okręgach, w których obowiązywała ordynacja proporcjonalna. Jeden kandydat ugrupowania Tachibany uzyskał mandat.