Eksperymentalne badanie przeprowadzono dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

Ankietowani zostali poproszeni o wyobrażenie sobie, że udział w wyborach w Polsce jest obowiązkowy i każda osoba powyżej 18 roku życia musi wziąć w nich udział pod groźbą wysokiej kary finansowej.

Wyniki badania wskazały wygraną Prawa i Sprawiedliwości, na które zagłosowałoby 23,8 ankietowanych. Platforma Obywatelska uzyskałaby wynik 16,8 pkt. proc., a trzeci Kukiz'15 - 11,7.

Na .Nowoczesną zdecydowałoby się zagłosować zaledwie 5,8 proc. ankietowanych, a tuż za nią z wynikiem 4,8 pk8. proc. uplasowała się "nowa partia centrowa".

Kolejne miejsca zajmują:

Razem - 4,0

SLD - 3,8

PSL - 2,4

"nowa partia prawicowa" - 2,3

Wolność - 1,9

"nowa partia lewicowa" - 1,4

Z sondażu wynika, że w przypadku obowiązkowego głosowania aż 21 proc. ankietowanych oddałoby głos nieważny. Pytani o przyczyny, najwięcej, bo 44 proc., odpowiada, że "nie wierzy politykom", 35 proc. zniechęcają kłótnie i spory polityków, a 33 proc. twierdzi, że "nie ma na kogo głosować".

Nie interesuje się polityką 20 proc. pytanych z tej grupy, a odpowiedzi: nie lubię być zmuszany udzieliło 20 proc. respondentów.

16 proc. nie chce brać odpowiedzialności za polityków, na których oddałoby głos, a po 7 proc. odpowiada: nie głosuję, "bo nie" i "mój głos nie ma znaczenia". 

5 proc. ankietowanych uważa, że polityka nie ma wpływu na ich życie, 6 proc. wskazało "inny powód".

Omówienie sondażu - ciekaweliczby.pl

Badanie przeprowadzone dla ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna w dniach  28 - 31 lipca 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1054). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.