Niedawno ukazała się nowa książka, zbiór tekstów gościa: "Wolność, Rozwój, Demokracja", w której autor porusza różne tematy, począwszy od lat 90. - Bardzo dużo jest też o mediach, o języku nienawiści, o tym jak nie dać się ogłupić - mówił Balcerowicz. 

Były minister finansów mówił, że podziały w społeczeństwie były już w latach 90, ale nigdy nie było tak, jak jest obecnie. - W porównaniu do tego co jest od dwóch lat, to nie było tak rażące, ale już wtedy miałem świadomość, że jeśli Polska będzie podzielona, to będzie słabsza - mówił gość. 

Udała nam się transformacja? - Na tle innych krajów, bo tylko tak można to oceniać, to tak - uważa Balcerowicz, który jest atakowany za ten proces, głównie przez prawicę. - "Dobra zmiana" to jest pojęcie ironiczne - mówił gość. Dodał, że jest atakowany przez zawodowych hejterów, albo poszczególnych polityków związanych z dzisiejszym obozem władzy. 

Dalej mówił o transformacji. - Można było odkładać przemianę jak na Ukrainie - katastrofa, albo tak jak w Rumunii. Gdybyśmy poszli alternatywną drogą, już nie mówię o Białorusi, ale o Ukrainie, to byśmy byli daleko w tyle - oceniał Balcerowicz. 

- PGR-y były koncentracją marnotrawstwa. Można było je utrzymać, ale razem z nimi musiałby zostać socjalizm - powiedział były wicepremier. 

Kolejnym wątkiem była kwestia Polskiej Fundacji Narodowej, z której 19 mln zł zostały przekazanych prywatnej spółce, która zorganizowała kampanię informacyjną dotyczącą reformy sądownictwa. - Mamy taki skandal, którego ja sobie nie przypominam przez ponad 20 lat - mówił Balcerowicz. - Mamy kłamliwą propagandę, bo to jest na takim poziomie jak powiedzenie, że poseł PiS bije żonę, to znaczy, że wszyscy posłowie PiS biją żony. Krach moralny, kłamstwo, kłamstwo jeśli chodzi inicjatorów, wreszcie zakłamywanie faktów. 

Czy powinna powstać komisja śledcza, która zajęłaby się tematem wyłudzenia podatku VAT? - Jeżeli te komisje śledcze będą narzędziem propagandy, a tak zwykle jest, to nie ma to sensu. Jeśli mają być skuteczne, to są znacznie ważniejsze sprawy - oceniał gość. - Np. SKOK-i. Liderzy SKOK-ów to pan Grzegorz Bierecki jest senatorem PiS, a Janusz Szewczak jest posłem PiS.