13.10

Nie bierzemy udziału w takich "cyrkach", które nie prowadzą do niczego - powiedział lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. Klub Kukiz'15 nie wziął udziału w czwartkowej debacie nad wotum nieufności dla rządu premier Beaty Szydło.

11.17

Posłowie zagłosowali nad wnioskiem o wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Został odrzucony. Przeciwko wnioskowi głosowało 239 posłów, za 168, a 17 posłów wstrzymało się od głosu.

11.01

Przerwa w obradach do czasu głosowania nad wnioskiem o wotum nieufności.

11.00

Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna) składa wniosek o przerwę i zwołanie konwentu seniorów.

10.59

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

- Lepiej, żeby to Nowogrodzka rządziła w Alejach Ujazdowskich, niż żeby rządził tam Berlin, a tak było za waszych rządów - mówił Winnicki.

10.58

Robert Winnicki (poseł niezrzeszony): wystąpienie Schetyny było wyjątkowo słabe, nie było żadnej wizji dla Polski.

10.57

Zakończyło się spotkanie w Pałacu Prezydenckim.

10.50

10.49

Ten rząd stracił moralne prawo do obchodów Święta Niepodległości. Niech je sobie obchodzi z Międlarem i Rybakiem - mówił Niesiołowski. - Błagam i apeluję: bojkotujmy to ich święto.

10.48

Niesiołowski: Mierny, wierny ale bierny - takie są kadry PiS.

10.47

Dużym sukcesem tego rządu i chyba jedynym było wybudowanie drogi w Brzeszczach do domu pani premier. Gratuluję, pani premier, piękna droga - ironizował Niesiołowski.

10.46

- Ten rząd montuje w Polsce dyktaturę - mówił Niesiołowski. - Zdemolował politykę zagraniczną, zdemolował służbę zdrowia, puszczę, konie nawet. Minister Szyszko zaryzykował twierdzenie, że Puszcza Białowieska była wycinana przed chrztem Polski.

10.44

Stefan Niesiołowski w imieniu Koła Europejskich Demokratów: - Żaden przyzwoity Polak nie może dłużej tolerować tego rządu.

10.35

Beata Mazurek o zachowaniu opozycji w Sejmie: Nikt nikomu nie odmawia bycia w opozycji, ale to zachowanie było po prostu uwłaczające ludzkiej godności. Miejmy odwagę o tym mówić. Poziom granicy przyzwoitości w tym parlamencie już dawno przez opozycję został przekroczony.

10.34

Jesteście silni w gębie, zwarci przy żłobie i gotowi do ucieczki - zakończył szef PSL.

10.33

10.32

10.32

Zostawiliście Polskę z jej problemami. Zostawiliście rolników, rodziców, przedsiębiorców - mówił Kosiniak-Kamysz.

10.31

10.30

Wybraliście drogę obłudy i pychy, a od pracy umyliście ręce - zaczął Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL.

10.28

Nowoczesna zagłosuje za wotum nieufności - kończy Lubnauer.

10.27

10.25

Obiecaliście Polakom uczciwe rządy, a daliście im Misiewiczów - mówiła Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

10.24

Wasza nieobecność świadczy o tym, że pokazujecie środkowy palec dużej części społeczeństwa. Mieliście kiedyś odrobinę słuchu politycznego, ale już go nie macie, bo słuchacie tylko siebie. To was zgubi. Ten rząd powinien zostać odwołany za niszczenie niezawisłości sądów, ograniczanie wolności Polakom - mówił Trzaskowski do nieobecnych posłów PiS.

10.22

10.21

10.20

Rafał Trzaskowski PO: ten rząd powinien odejść choćby z powodu niszczenia wymiaru sprawiedliwości.

10.19

10.19

10.18

10.17

10.16

10.15

W imieniu PiS przemawia poseł Marcin Horała.

10.14

10.13

Przedstawiciele klubów mają po 5 minut na wygłoszenie oświadczeń.

10.11

10.06

Tak samo, jak nie mieliście szczęścia do 11 listopada, bo nie wiecie, co to jest 11 listopada, nie wiecie, co to jest szacunek dla historii, bo tam wtedy przyzwoliliście na to, co było bezpośrednim powodem naszego wniosku: na powrót faszystowskich, neonazistowskich postaw na Marszu Niepodległości -  mówił lider PO. - I to mówię, bo taka jest prawda, bo to widział cały świat i cała Europa - podkreślił szef PO.

10.05

10.04

10.03

9.58

9.54

Dzisiaj widzieliśmy premier Beatę Szydło zmaltretowaną przez partyjnych kolegów i prezesa PiS - tak szef PO Grzegorz Schetyna przedstawiając wniosek PO o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu ocenił wcześniejsze wystąpienie premier.

9.53

Schetyna w Sejmie: oczekujemy, że szef PiS Jarosław Kaczyński zostanie premierem; lider powinien wziąć odpowiedzialność.

9.51

9.50

Premier Beata Szydło i prezes Jarosław Kaczyński przybyli do Pałacu Prezydenckiego.

9.48

9.47

Schetyna: Nie możemy pozwolić na to, że premierem jest osoba, która nim nie jest. Nie może być tak, ze polski premier jest uzależniony od prezesa partii.

9.46

Premier Beata Szydło wraz z ministrami, a także prezes PiS Jarosław Kaczyński i część posłów PiS opuścili salę na początku debaty nad wnioskiem PO o wotum nieufności dla rządu.

9.44

9.43

9.42

9.42

Stworzyliście mieszankę dyktatury i bezhołowia - kontynuował szef PO. - Interesują was pieniądze i władza.

9.41

Zaczynaliście biało-czerwoną drużyną, kończycie kabaretem - mówił Schetyna.

9.40

Grzegorz Schetyna uzasadnia wniosek o wotum nieufności dla rządu beaty Szydło. - Mam nadzieję, że ministrowie z gabinetu cieni nie będą panu przeszkadzać - stwierdził wicemarszałek Brudziński.

- Mam nadzieję, że pan mi nie będzie przeszkadzał - skwitował Schetyna.

9.37

Szydło dziękuje koleżankom i kolegom z PiS za wsparcie: - Polacy mają dziś ogromną nadzieję, że wspólnie razem doprowadzimy do końca ten projekt. Biało-czerwona drużyna musi wspólnie obronić Polskę przed tymi, którzy chcą ją wykorzystać i sprawić, że stanie się poddańcza, że nad Wisłą będzie można sobie robić interesy, a potem stąd wyjeżdżać.

9.36

9.32

9.31

9.28

Premier do opozycji: dlaczego zgadzaliście się, żeby Polska była poniżana na arenie międzynarodowej; wiem, że te słowa Was bolą; ale Polska jest warta tego, żeby rządzili nią ci, którzy dostrzegają interes Polaków.

9.27

9.23

09.22

Szydło: Wniosek złożyła partia, z której wywodzą się europosłowie, którzy w Parlamencie Europejskim głosowali przeciwko Polsce. Choćby z tego względu nie ma sensu rozpatrywać tego wniosku

09.20

 

09.17

Według Beaty Mazurek prezes PiS Jarosław Kaczyński będzie na spotkaniu u prezydenta Andrzeja Dudy; premier Beata Szydło będzie w Sejmie w czwartek i będzie zabierała głos.

09.15

Rozpoczęło się posiedzenie Sejmu

09.01

Nie będę głosował albo wstrzymam się od głosu - powiedział w czwartek lider Kukiz`15 Paweł Kukiz, pytany o stanowisko ws. złożonego przez PO wniosku o wotum nieufności dla rządu premier Beaty Szydło. Jak dodał, nie chce brać udziału w tym cyrku i gierkach Platformy Obywatelskiej.

09.00

Z pewnością poznamy dzisiaj nazwisko nowego premiera; czy zostanie nim prezes PiS Jarosław Kaczyński - okaże się dopiero koło południa - poinformował w czwartek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki .

08.55

W czwartek, w drugim dniu posiedzenia, Sejm zajmie się wnioskiem PO o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło. Grzegorz Schetyna, który został wskazany we wniosku jako kandydat na premiera zarzucił rządowi m.in. brak reakcji na ksenofobiczne i rasistowskie hasła w czasie Marszu Niepodległości 11 listopada. W uzasadnieniu wniosku wskazano również na bieżącą politykę rządu, któremu PO zarzuca m.in. wyprowadzanie Polski z Unii Europejskiej oraz niszczenie niezawisłości Trybunału Konstytucyjnego czy sądów.

Schetyna, pytany w radiowej Trójce o plany rekonstrukcji rządu ocenił, że "wiele wskazuje na to", że szefem rządu zostanie Jarosław Kaczyński. Jak podkreślił, "nie zakłada" że Beatę Szydło zastąpi wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki. "To nie jest kwestia tego, kto będzie premierem, jeśli rządzić będzie dalej Jarosław Kaczyński. Zmienia się kukiełka" - powiedział lider PO.

Z inicjatywy Prezydenta RP Andrzej Dudy w czwartek ok. godz. 9.30 odbędzie się spotkanie, w którym będą uczestniczyć premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Jak dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do władz PiS, spotkanie ma dotyczyć m.in. rekonstrukcji rządu.

Zdaniem Schetyny, spotkanie to ma "przykryć" debatę nad wnioskiem nieufności dla rządu PiS oraz pokazać "że opozycja nie ma nic do powiedzenia".

W czwartek zbiera się Komitet Polityczny PiS; rozmowy będą dotyczył rekonstrukcji rządu. Po spotkaniu Komitetu Politycznego odbędzie się posiedzenie klubu PiS. Według rzeczniczki partii Beaty Mazurek nie jest tajemnicą, iż pojawiła się propozycja kandydatury na premiera Mateusza Morawieckiego, choć - jak dodała - decyzji jeszcze nie ma. W poniedziałek lider PiS Jarosław Kaczyński spotkał się m.in z szefami okręgów partii i szefami wojewódzkich zespołów samorządowych. Według informacji PAP rozmawiano m.in. o "spodziewanej w grudniu" rekonstrukcji rządu.

Dokonanie zmian w rządzie premier Beata Szydło zapowiedziała pod koniec października; nie podała, kto ma z niego odejść, ani kim będą nowi ministrowie. Jak wówczas mówiła, decyzje w tej sprawie omawia z prezesem PiS. Rzecznik rządu Rafał Bochenek zapowiedział później, że rekonstrukcja Rady Ministrów będzie miała charakter strukturalny.

Kaczyński mówił w połowie listopada, że rekonstrukcja rządu pewnie będzie troszkę odłożona w czasie, bo premier zaproponowała interesujące zmiany strukturalne. Według Kaczyńskiego, "ostateczne decyzje, co do personaliów" będą "podjęte w ciągu stosunkowo niedługiego czasu, ale pewnie dowiemy się o nich w grudniu".