CBOS zadał Polakom pytanie, kto ich zdaniem zasługuje, aby otrzymać tytuł polityka roku 2017. Miała to być osoba, która w minionym roku najlepiej działała, zrobiła najwięcej w interesie kraju i społeczeństwa.

Połowa badanych nie wskazała nikogo. 27 proc. z nich powiedziało, że nie może odpowiedzieć na pytanie ze względu na brak zainteresowania lub kompetencji w sprawach politycznych. 23 proc. respondentów powiedziało natomiast, że na taki tytuł nie zasługuje żaden z polskich polityków.

Według sondażu, najbardziej na tytuł polityka roku 2017 zasłużył prezydent Andrzej Duda. Wskazało go 13 proc. badanych. Zdaniem 11 proc. politykiem roku można określić Beatę Szydło (sondaż przeprowadzony był, gdy Beata Szydło pełniła funkcję premiera), trzecie miejsce zajął natomiast obecny premier Mateusz Morawiecki, który był wcześniej wicepremierem oraz ministrem finansów i rozwoju (8 proc.).

W opinii 5 proc. badanych politykiem roku 2017 był prezes PiS Jarosław Kaczyński, a 3 proc. mianem tym określiło przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Pozostali politycy, którzy znaleźli się w zestawieniu, to Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer, Paweł Kukiz oraz Władysław Kosiniak-Kamysz, którzy nie przekroczyli jednak progu jednego proc. wskazań w sondażu.

Badanie przeprowadzone zostało metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 1–7 grudnia 2017 roku na liczącej 925 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.