Ministerstwo Finansów ujawniło szczegóły podatkowych zmian w Polskim Ładzie. Potwierdziło, że składka zdrowotna będzie liczona od dochodu, zarówno u pracowników, jak i przedsiębiorców i nie da się jej już odliczyć od podatku. Ale obiecuje, że stracą na tym tylko najbogatsi.

Czytaj także:

"Polski Ład": Mniejszy podatek, ale bez odliczenia składki

Po pierwsze, negatywne konsekwencje nowych zasad liczenia składki zrekompensuje podniesienie kwoty wolnej od PIT – do 30 tys. zł.

Po drugie, więcej osób będzie mogło płacić 17 proc. PIT, podniesiony zostanie bowiem limit rocznych dochodów - do 120 tys. zł.

Po trzecie, osoby zarabiające na etacie od 6 do 11 tys. zł (resort finansów czasami posługuje się pojęciem brutto, innym razem mówi o dochodzie) dostaną nową ulgę. 

Nie będzie to zwiększenie kosztów uzyskania przychodów, jak zapowiadano podczas prezentacji Polskiego Ładu, ale specjalny odpis od dochodu, liczony według algorytmu. Wysokość odliczenia zostanie zróżnicowana, ale nie powinno być problemów z jego wyliczeniem, ponieważ będzie uwzględniony w systemie Twój e-PIT.

Z informacji Ministerstwa Finansów wynika jednak, że ulga będzie przysługiwać tylko pracownikom. Samo zresztą przyznaje, że 60 proc. przedsiębiorców straci na podatkowo-składkowych zmianach.