Otrzymałeś coś za darmo, przyznano ci zniżkę albo zwrócono koszty? Możesz się spodziewać PIT-8C, czyli informacji o uzyskanym podatkowym przychodzie.

– Wiele podmiotów wystawia je na wyrost, obawiając się skarbówki – mówi Przemysław Bogusz, doradca podatkowy, właściciel kancelarii TuboTax. – Fiskus restrykcyjnie bowiem podchodzi do nieodpłatnych świadczeń i szuka przychodów w różnych miejscach.

Darmowe świadczenia

Przykładowo chce opodatkować dofinansowanie do podłączenia budynku do systemu kanalizacji (interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi nr IPTPB1/415-672/13-2/AP). Uważa, że PIT-8C należy wystawić osobie, która dostała rekompensatę za ustanowienie służebności przesyłu (interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu nr ILPB1/415-1012/ ?13-2/AMN). A także pielęgniarkom, które biorą udział w finansowanych przez zawodowy samorząd kursach (interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach nr IBPBII/1/415- ?818/13/AA). Podatek powinna też zapłacić osoba, która dostała z budżetu państwa pieniądze za odebraną po wojnie nieruchomość (interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi nr IPTPB2/415-604/13-?4/KSM).

Przypomnijmy, że w PIT-8C wpisywane są świadczenia, od których nie pobiera się zaliczki (niepasujące do innych kategorii przychodu). Należy go do końca lutego wysłać beneficjentowi oraz urzędowi właściwemu według jego miejsca zamieszkania.

Decyzja w zeznaniu

– Otrzymanie PIT-8C nie oznacza jednak automatycznie, że dane świadczenie jest opodatkowane – wskazuje Bogusz.

Tłumaczy, że osoba, która dostała taką informację, nie ma obowiązku wpisywania wykazanego w nim przychodu do zeznania rocznego. Musi ocenić, czy faktycznie uzyskała korzyść majątkową i czy nie przysługuje jej jakieś zwolnienie. Jeśli ma wątpliwości, powinna wystąpić do autora formularza o korektę.

Ekspert uprzedza jednak, że urząd skarbowy, który też dostał PIT-8C, może zainteresować  się tym, dlaczego wykazane w nim świadczenie nie zostało wpisane do zeznania. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że brak PIT-8C nie zwalnia z obowiązku rozliczenia się z fiskusem, jeśli otrzymana korzyść powinna być opodatkowana.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

Interpretacje skarbówki

Czego nie znajdziemy w PIT-8C

Z ostatnich interpretacji fiskusa wynika, że w informacji dla urzędu ?nie trzeba wykazywać m.in.: