Plan ogłosiła grupa "Lekarze pomagają Czeskiej Republice", której celem jest odciążenie szpitali uginających się pod napływem zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2.

- Pandemia nie zna barier politycznych - powiedział Babisz o wspólnym wystąpieniu ze swoim następcą. - Są momenty, gdy musimy okazać naszą wspólną wolę - mówił z kolei Fiala.

Czytaj więcej

Czechy: Tysiące osób na proteście. W tym czasie szpitale przepełnione

Czechy mierzą się obecnie z najwyższą, od marca 2020 roku, falą epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. W ubiegłym tygodniu, w czwartek, w Czechach wykryto rekordowe 27 927 zakażeń.

Wskaźnik zakażeń w Czechach wynosi obecnie 1 230 zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni, co czyni z Czech jeden z najciężej dotkniętych epidemią państw świata.

1 230

Tyle zakażeń, na 100 tysięcy mieszkańców, wykryto w Czechach w ciągu ostatnich 7 dni

W czeskich szpitalach przebywa obecnie ponad 1 000 zakażonych koronawirusem, wymagających intensywnej opieki medycznej (liczba ta przekroczyła w poniedziałek 1 000 po raz pierwszy od 14 kwietnia). Łącznie, w czeskich szpitalach, leczonych jest 6 394 chorych na COVID-19. Ok. 30 proc. z nich to osoby w pełni zaszczepione. Władze Czech liczą, że podawanie Czechom przypominającej dawki szczepionki wzmocni ich odporność na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.

W Czechach w pełni zaszczepionych jest 6,4 mln osób. Ponad 826 tys. otrzymało przypominającą (trzecią) dawkę szczepionki. Od początku epidemii blisko 2,2 mln Czechów zakaziło się koronawirusem, zmarło 33 069 zakażonych.

Czechy zamieszkuje ok. 10,7 mln osób.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM