Do 14 października w Zimbabwe zmarło 4 655 chorych na COVID-19. W kraju wykryto 132 251 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. W kraju w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest mniej niż 2,5 mln z 15 mln mieszkańców. 

W ostatnich tygodniach tempo programu szczepień na COVID-19 w Zimbabwe zwolniło, wraz ze spadkiem liczby wykrywanych w kraju zakażeń.

14 września administracja prezydenta Zimbabwe, Emmersona Mnangagwy nakazała, by wszyscy pracownicy administracji zaszczepili się przeciw COVID-19, dając im na to miesiąc. 

Z okólnika wynika, że osoby, które nie będą mogły podjąć pracy, ponieważ nie będą zaszczepione, będą traktowane jako osoby, których nieobecność w pracy jest nieusprawiedliwiona

Ci, którzy od poniedziałku nie będą mogli podjąć pracy, ponieważ będą niezaszczepieni, nie otrzymają wynagrodzenia - wynika z rządowego dokumentu. 

Rządowy okólnik w tej sprawie został podpisany przez sekretarza ds. zdrowia Jaspera Chimedzę. Okólnik trafił do dyrektorów wszystkich rządowych departamentów. 

Z okólnika wynika, że osoby, które nie będą mogły podjąć pracy, ponieważ nie będą zaszczepione, będą traktowane jako osoby, których nieobecność w pracy jest nieusprawiedliwiona i "będą wobec nich wyciągane konsekwencje" - co oznacza, że nie otrzymają wynagrodzenia i zostanie wobec nich wszczęte postępowanie dyscyplinarne.

Kongres Związków Zawodowych Zimbabwe zaskarżył do sądu obowiązek szczepień wprowadzony przez administrację prezydenta.

Czytaj więcej

Pracownicy ochrony zdrowia z Zimbabwe
Zimbabwe po półtora roku otwiera bary. Ale iść do nich mogą tylko zaszczepieni
Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ