Tak wynika z analiz serwisu Domiporta.pl. - Na naszym rynku sprzedaje się niewiele nowych mieszkań już wykończonych pod klucz, czyli z wykończonymi podłogami i ścianami oraz kuchnią i łazienką - zwraca uwagę Beata Zielińska, analityk portalu Domiporta.pl. - Większość klientów decyduje się na lokal w stanie deweloperskim.

Na pakiet wykończeniowy warto się zdecydować, gdy brakuje nam czasu na samodzielne urządzanie mieszkania. - Pakiet "pod klucz" skraca też czas dzielący nas od przeprowadzki do nowego mieszkania, bo firmy wykończeniowe wykonujące usługi dla dewelopera mogą przystąpić do pracy zanim zaczną się odbiory lokali - podkreśla Beata Zielińska. - Nie musimy przy tym obawiać się jakości wykończenia. Informacje o standardzie są zawarte w umowie. Jeśli produkt odbiega od tego, co było w niej zapisane, można odmówić odbioru lokalu. Poza tym przysługuje nam rękojmia na wykonane prace, a na zastosowane materiały i wyposażenie - gwarancje producentów - dodaje.

i podkreśla, że zaletą wersji „pod klucz" jest też to, że znamy całość kosztów, jakie będziemy musieli ponieść. - W przypadku samodzielnego wykańczania, standardem jest niedoszacowanie łącznych kosztów o 10-20 proc. - zauważa. - Dodatkową korzyścią jest oszczędność na VAT. Zakup materiałów przez dewelopera opodatkowany jest stawką 8, a nie 23 proc. Część deweloperów ma w ofercie własne pakiety wykończenia, część korzysta z usług firm zewnętrznych. Do wyboru są zwykle trzy lub cztery pakiety.

Domiporta.pl podaje, że stawka za wykończenie mkw. mieszkania w standardzie podstawowym we wszystkich dużych miastach zaczyna się od ok. 500 zł. - Za standard wysoki zapłacimy nie mniej 750 zł za mkw. Taki pakiet umożliwia jednak różnorodne rozwiązania i bardziej wyszukaną aranżację mieszkania - podaje Beata Zielińska. - Dla najbardziej wymagających klientów, którzy oczekują indywidualnie zaprojektowanych wnętrz, stworzono pakiet najwyższy, w którym cena wykończenia (np. w Warszawie i Gdańsku) przekracza 1300 zł za mkw. W tej wersji możemy wejść do całkowicie umeblowanego mieszkania - podaje.

Kupując nowe 60-metrowe mieszkanie, do jego ceny w stanie deweloperskim trzeba więc doliczyć przynajmniej 30 zł za wykończenie. Gdy przewidujemy wyższy standard, musimy się liczyć z kwotą od ok. 45 do ponad 70 tys. zł.

- Jeśli żadna z zaproponowanych przez dewelopera wersji nam nie odpowiada, (np. ze względu na ograniczoną ofertę produktów) możemy sami zająć się wykończeniem lokalu - mówi Zielińska. - Spadnie na nas obowiązek zakupu odpowiednich materiałów, zatrudnienia fachowców oraz kontroli prowadzonych prac. Na poszukiwanie rzetelnej ekipy trzeba poświęcić dużo czasu, gdyż wielu specjalistów wyjechało za granicę, więc na tych dobrych i sprawdzonych czeka się nawet kilka miesięcy. Dotyczy to zwłaszcza dużych miast. Poza tym, zawsze może się zdarzyć, że wykonawca zniknie, bo trafi mu się lepsza robota.. W takiej sytuacji trudno jest dochodzić swoich praw, bo na ogół nie mamy spisanej z nim żadnej umowy - podkreśla.

Dodaje, że koszt wykończenia nowego mieszkania w dużym mieście w wersji najtańszej to ok. 1 tys. zł za mkw. - To kwota zbliżona do ceny wykończenia lokalu pod klucz przez dewelopera (w średnim standardzie) - przypomina przedstawicielka Domiporty.pl. - Kwota ta może być oczywiście niższa, jeśli uda się nam wynegocjować znaczny rabat na materiały i wyposażenie, np. ze względu na duży zakup w jednym miejscu. Jeszcze więcej zyskamy, gdy zredukujemy koszty robocizny, bo umiemy sami wykonać wiele prac lub możemy liczyć na pomoc fachowców, których znajdziemy wśród rodziny i znajomych. Inna sprawa to, czy jakość prac wykonanych dorywczo przez przysłowiowego szwagra jest taka sama jak wykonana przez sprawdzonego doświadczonego fachowca - dodaje.