Rentier, podróżnik, niespełniony motorniczy

Żadna inwestycja nie da stabilniejszego wpływu gotówki niż najem nieruchomości – mówi Sławek Muturi, założyciel Mzuri.

Publikacja: 22.03.2019 12:08

Rentier, podróżnik, niespełniony motorniczy

Foto: ROL

Sławek Muturi do 2009 r. pracował w konsultingu. Mając 43 lata, został rentierem. W 1998 r. kupił pierwsze mieszkanie na wynajem, potem założył Grupę Mzuri – firmę zarządzającą 4 tys. lokali w imieniu ich właścicieli, a także tworzącą na zasadzie crowdfundingu spółki pozwalające udziałowcom zarabiać na wynajmie portfeli mieszkań i inwestycjach deweloperskich.

Inwestuję w nieruchomości, bo...

To najlepsze narzędzie do osiągnięcia wolności finansowej. Kluczem do takiej wolności są stabilne, comiesięczne wpływy gotówki na konto w kwocie co najmniej pokrywającej koszty utrzymania standardu życia. Żadna inwestycja nie da bardziej stabilnego i przewidywalnego comiesięcznego wpływu gotówki niż najem nieruchomości. Rozpraszam ryzyko inwestycyjne, kupując mieszkania w różnych miastach Polski.

Hitem będą...

REIT-y, gdy już wreszcie się na ryku pojawią. Rodzą się w ogromnych bólach, za to już od kilku lat funkcjonuje nasza platforma do grupowego inwestowania w najem Mzuri CFI. Działa trochę jak REIT, ale nie ma ulg podatkowych, z których REIT-y będą prawdopodobnie korzystać.

Mój ulubiony budynek w Polsce to...

Warsaw Financial Centre w centrum Warszawy. Ze względu na swój kształt oraz na to, że przepracowałem tam kilka lat.

Najlepsza rada, jaką otrzymałem...

Nie lękaj się pójść własną drogą, mieć swoje własne zdanie.

Gdybym nie pracował w branży nieruchomości, byłbym...

Nigdy nie pracowałem w nieruchomościach, przez 17 lat byłem konsultantem i część zarobków przeznaczałem na zakup kolejnych mieszkań na wynajem.

Podróżuję po świecie około 10 miesięcy w roku, odwiedziłem każdy – bez wyjątku – kraj. Piszę książki, opowiadam wszystkim, którzy mnie zaproszą o wolności finansowej. Co lato wykonuję zawód z mojej długiej listy marzeń. Ostatnio pracowałem w jednej z warszawskich kwiaciarni. W planach mam jeszcze pracę m.in. w call center, w sieci fast foodów, w zakładzie pogrzebowym, jako ochroniarz w banku oraz kasjer w hipermarkecie. Najtrudniejsza do spełnienia będzie praca w charakterze tramwajarza – trzeba przejść kilkumiesięczny kurs.

Polski rynek nieruchomości to jednym słowem...

„Przeszansa" – mieszkania są nadal bardzo tanie, a rynek najmu dopiero raczkuje.

Najważniejsze w prowadzeniu biznesu jest...

Może jestem staroświecki, ale uważam, że najważniejsze jest trzymanie się pewnych wartości. Wolę „customer value" od „shareholder value". Wierzę, że biznes powinien służyć czemuś więcej niż tylko zarabianiu kasy dla właścicieli. Misją dewelopera powinno być zapewnienie ludziom jak najlepszego i najtańszego dachu nad głową, a nie maksymalizacja wartości dla udziałowców. Mzuri jest więc pod tym względem dość nietypową firmą na rynku.

Najlepsze miejsce do życia to...

Warszawa jest całkiem fajnym miejscem do życia, ale latem, gdy dzień jest długi, ludzie radośniejsi, można zjeść lub wypić w kawiarnianym ogródku, gdy na rynku jest mnóstwo sezonowych owoców i gdy mogę po mieście poruszać się na skuterze. W Polsce bywam dłużej tylko latem.

Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu
Rynek nieruchomości
W mieszkaniówce przedwiośnie