Na sprzedaż mieszkań deweloperzy nie mogą narzekać. Nowe lokale trzeba jednak jeszcze wykończyć, a o budowlańców nie jest łatwo. Dlatego klienci chętnie korzystają z oferowanych przez deweloperów usług wykończeniowych.

Sebastian Barandziak, prezes spółki Dekpol Deweloper, podaje, że wykończenie 85-metrowego lokalu przez zewnętrzną ekipę trwa średnio 12–16 tygodni. – Naszej ekipie zajmie to osiem tygodni – mówi.

Z badań Dekpolu wynika, że jedna na sześć osób remontujących lokal na własną rękę co najmniej raz zmienia wybraną ekipę, bo nie jest zadowolona z jakości usług. – Kiedy sami planujemy wykończenie, to końcowe koszty przekraczają założony budżet średnio o 30 proc. – mówi szef Dekpolu.

Z usługi wykończenia mieszkań korzysta ponad 60 proc. klientów jego firmy. – Z uwagi na dużą popularność takich usług zdecydowaliśmy się wykończyć cały budynek na gdańskim osiedlu Foresta – mówi Sebastian Barandziak.

Dekpol oferuje trzy podstawowe pakiety wykończeń: standard, plus i premium. Ma też ofertę specjalną, indywidualnie ustalając z klientem, jakie materiały wykorzysta. Stawki zależą od zakresu prac i użytych materiałów. Wahają się od 650 zł do 1,1 tys. zł za mkw. (mieszkania 70-metrowe). Firma realizuje też projekty exclusive. Koszt: ponad 7 tys. zł za mkw.

Aria Development współpracuje z kolei ze studiem redNet Dom. W ramach czterech pakietów oferuje szeroki wachlarz materiałów polskich i zagranicznych producentów.

– Pakiety można mieszać i uzupełniać – mówi Marek Pawlukiewicz z Aria Development. Klienci mogą też wprowadzać zmiany w aranżacji i instalacjach. Stawki za ponad 45-metrowe mieszkania (z jedną łazienką) zaczynają się od 530 zł za mkw. Prace w mniejszych lokalach są wyceniane indywidualnie.

– Klienci kupujący mieszkania z segmentu ekonomicznego, w którym działamy, wolą wykańczać je we własnym zakresie – mówi Pawlukiewicz. – Obserwujemy jednak trend, że im droższe mieszkanie, tym zainteresowanie pakietami wykończeniowymi większe. Można oszczędzić czas i pieniądze (8 proc. VAT zamiast 23) oraz mieć mieszkanie pod klucz w ramach jednej umowy.

Kompleksową aranżację wnętrz oferuje m.in. Decoroom. Klient oddaje firmie klucze do mieszkania w standardzie deweloperskim. Współpracując z architektem, wybiera projekt, materiały, meble. Firma zajmuje się resztą. Klient wchodzi do gotowego lokalu.

Michał Szymański, ekspert Decoroom, mówi, że dziś na ekipę wykończeniową czeka się od czterech do sześciu tygodni. – Jeśli klient podpisze umowę pół roku przed odbiorem mieszkania, gwarantuje sobie wejście ekipy tuż po przekazaniu kluczy – mówi Michał Szymański.