- To pierwsze osiedle w Polsce, które dostało certyfikat LEED – informuje deweloper. - Pracując z tym programem, wykorzystaliśmy wiele praktycznych i wymiernych strategii mających na celu stworzenie zrównoważonego i zdrowszego środowiska życia dla mieszkańców osiedla.

- We wszystkich naszych projektach komercyjnych dbamy, aby od samego początku spełniały najwyższe kryteria dotyczące zrównoważonego budownictwa – komentuje Roger Andersson, dyrektor zarządzający Vastint Poland. - W przypadku pierwszej inwestycji mieszkaniowej ta przesłanka była szczególnie ważna. Nasze budynki stają się częścią ludzkiego życia, muszą więc być przyjazne dla mieszkańców i środowiska naturalnego, aby jakość życia nie spadła przez kolejne pokolenia. Certyfikat potwierdza nasze proekologiczne podejście i zastosowanie niskoemisyjnych rozwiązań.

Dodaje, że jednym z priorytetów była energooszczędność. - Architekci postawili na zwarte bryły, zapewniające właściwy stosunek kubatury budynków do ich powierzchni – czytamy w komunikacie.- Na model energetyczny pozytywnie wpłynęło ograniczenie powierzchni ścian zewnętrznych oraz usytuowanie i właściwe dobranie wielkości przeszkleń okiennych. Zastosowane przeszklenia chronią wnętrza przed przegrzewaniem się w lecie i zapewnią właściwy klimat dla komfortowego użytkowania mieszkań. Wprowadzone rozwiązania zmniejszają roczne obciążenie promieniowaniem słonecznym o ponad 45 proc.

Dodatkową redukcję zużycia energii elektrycznej uzyskano poprzez zastosowanie energooszczędnych opraw LED.

- System sterowania DALI w połączeniu z czujkami ruchu zmienia natężenie światła w zależności od potrzeb i warunków zewnętrznych. Wysiłki pozwoliły na obniżenie zużycia energii w budynkach o 47 proc. oraz na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 50 proc. podczas realizacji i eksploatacji, co odpowiada usunięciu 1 830 samochodów z ruchu – mówią przedstawiciele dewelopera. – Fasady wykonano z trwałych materiałów budowlanych, jak aluminium, drewno, cegła klinkierowa. Oprócz wysokiego współczynnika izolacyjności termicznej i łatwości utrzymania elewacji, ważnym powodem przemawiającym za ich użyciem była także możliwość ponownego wykorzystania i utylizacji, w przeciwieństwie do złożonych, ale tańszych rozwiązań z tworzyw sztucznych.

- Staraliśmy się, aby materiały budowlane były naturalne i miały możliwie lokalne pochodzenie – tłumaczy cytowany w komunikacie Tomasz Okuszko z Vastint Poland. - Dzięki temu ograniczony został ciężki transport na budowę. Amatorów tego sposobu myślenia ucieszy także fakt, że na wszystkich etapach budowy wdrożono program segregacji odpadów i recykling na poziomie 75 proc.

Zwraca też uwagę na „walory krajobrazowe" osiedla. - Wewnętrznemu dziedzińcowi nadano zróżnicowany charakter dzięki podziałowi funkcyjnemu. Mamy tu m.in. strefę wypoczynku, plac zabaw dla dzieci oraz przestrzeń integracyjną dla mieszkańców – opisuje. - Każde miejsce ma odrębną małą architekturę, nawierzchnie i indywidualny projekt zieleni. Na ponad jednohektarowym terenie posadzono (w większość w systemie „zielonych dachów") 84 dorosłe drzewa, 6 tys. krzewów i ponad 13 tys. kwitnących bylin. Na terenie ogrodu wybudowano także zbiornik retencyjny.