Nabywca, należący do Grupy Stena, jest jednym z największych szwedzkich funduszy na rynku nieruchomości. Transakcja w Warszawie to jego pierwszy zakup w Europie Środkowo-Wschodniej.

Całkowita powierzchnia najmu w sprzedanym budynku to ok. 19 tys. mkw. Są 144 podziemne miejsca parkingowe.

Swoje biura mają tam międzynarodowi i krajowi najemcy, m.in. UPC Polska, PCF Group, PKO Faktoring i INC Research (Syneos).

– W tych niepewnych czasach zaufanie i partnerstwo stanowią cenny kapitał. Bardzo nas cieszy, że Stena wchodzi na rynek Europy Środkowo-Wschodniej, zawierając transakcję z tak długoletnim partnerem jak Skanska – podkreśla Arkadiusz Rudzki, wiceprezes ds. wynajmu i sprzedaży w spółce biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej. – Naszym niezmiennym celem jest dostarczanie bezpiecznych, ponadczasowych, zdrowych, zrównoważonych i innowacyjnych miejsc pracy. Taki też jest kompleks biurowy Spark. To już drugi biurowiec w Warszawie, który sprzedaliśmy w tym roku. Pierwszym był Generation Park Z sprzedany w marcu spółce Deka Immobilien. Druga połowa roku pokazała ożywienie na rynku i wzrost zainteresowania najlepszymi projektami biurowymi. Uważam, że jakość i bezpieczeństwo są teraz najważniejsze z punktu widzenia najemców i inwestorów – podkreśla.

– Transakcja, której przedmiotem jest biurowiec Spark B, budynek innowacyjny i zrównoważony, położony w najszybciej rozwijającej się dzielnicy biznesowej i biurowej Warszawy, ma dla nas szczególne znaczenie. Od dłuższego czasu poszukiwaliśmy okazji, aby wejść na polski, a przy tym także na warszawski rynek nieruchomości. Spark B pasuje w tym przypadku idealnie, jako nowoczesny, ponadczasowy, certyfikowany w LEED Platinum oraz zbudowany zgodnie ze standardami WELL Gold biurowiec – mówi cytowana w komunikacie Cecilia Fasth, prezes spółki Stena Fastigheter AB.

Spark to kompleks biurowy na warszawskiej Woli, najdynamiczniej rozwijającej się dzielnicy biznesowej w Warszawie. Skanska wprowadziła kilka zasad i dostosowała biura w Europie Środkowej i Wschodniej do dzisiejszych wymogów. - W ramach koncepcji „Care for Life" wprowadziliśmy konsultacje dotyczące planowania przestrzeni w celu zapewnienia odpowiedniego fizycznego dystansu, rozwiązania bezdotykowe oparte na aplikacji Connected by Skanska, jak również plany sanityzacji i dezynfekcji czy zarządzanie jakością powietrza w biurze – mówią przedstawiciele spółki. - Wiele z tych rozwiązań znalazło się w drugim budynku kompleksu biurowego Spark. To np. wirtualna recepcja umożliwiająca dostęp do budynku za pomocą kodów QR odczytywanych przez telefon. Wdrożyliśmy też inne rozwiązania, takie jak stały dopływ świeżego powietrza czy wysokiej jakości filtry powietrza.

- Drugi budynek kompleksu biurowego Spark jest jednym z dziewięciu biurowców Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej, które ubiegają się o certyfikat WELL Health-Safety Rating, przyznawaną przez International WELL Building Institute (IWBI). - To potwierdzony i zweryfikowany przez zewnętrznych ekspertów system oceny dla wszystkich nowych oraz istniejących typów budynków i obiektów. Koncentruje się na aspektach związanych z użytkowaniem, protokołach utrzymania, zaangażowaniu użytkowników i obsługi oraz planach awaryjnych – tłumaczą przedstawiciele dewelopera. - Został tak zaprojektowany, aby umożliwić właścicielom i zarządcom podjęcie niezbędnych kroków w celu priorytetowego traktowania zdrowia i bezpieczeństwa najemców, gości oraz obsługi. Budynek drugiej fazy kompleksu biurowego Spark będzie jedną z pierwszych nieruchomości Skanska, które otrzymają certyfikat w najbliższych miesiącach.

Nieruchomość jest położona przy jednej z najważniejszych zachodnich arterii komunikacyjnych miasta, obsługiwanej przez dziesięć linii tramwajowych i liczne linie autobusowe. Drugi budynek kompleksu biurowego Spark znajduje się w odległości ok. ośmiu minut spacerem od dwóch stacji drugiej linii metra („Rondo Daszyńskiego" i „Płocka").

Cały kompleks Spark został zaprojektowany zgodnie z wymogami certyfikacji LEED i WELL. Pierwszy budynek był pierwszym biurowcem w Europie Środkowo-Wschodniej, który otrzymał certyfikat WELL Core & Shell. Drugi budynek kompleksu również jest przygotowany do takiej certyfikacji WELL. Otrzymał już certyfikaty LEED Platinum oraz „Obiekt bez barier".

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ