140-metrowy budynek Generation Park Y przy rondzie Daszyńskiego w Warszawie będzie nową siedzibą centrali Grupy PZU. Będzie tam pracować kilka tysięcy osób.

- Głównym założeniem projektu Generation Park było stworzenie miejsca pracy, które odpowie na potrzeby pracowników wszystkich generacji – stąd jego nazwa – przypominają przedstawiciele dewelopera, spółki Skanska.

Budowa kompleksu rozpoczęła się w grudniu 2015 roku. Trzy lata później deweloper zaczął budować 140-metrową wieżę oznaczoną literą Y. - Dziś, po ponad pięciu latach od startu inwestycji, pozwolenie na użytkowanie dostaje jego ostatnia część, a jednocześnie pierwszy wieżowiec firmy Skanska w Polsce i najwyższy biurowiec dewelopera w tej części Europy – czytamy w komunikacie.

– Generation Park Y to zwieńczenie największego projektu naszej firmy w Warszawie. Oddajemy naszą flagową inwestycję do użytku i cieszymy się, że na jej pokładzie jest jedna z najważniejszych polskim firm – PZU – mówi Arkadiusz Rudzki, wiceprezes ds. wynajmu i sprzedaży w spółce biurowej Skanska w CEE.

– Nowa siedziba Grupy PZU to przede wszystkim inwestycja w naszych pracowników. Generation Park Y spełnia najwyższe standardy, jeżeli chodzi o warunki, komfort i bezpieczeństwo ich pracy – mówi cytowana w komunikacie Dorota Macieja, członkini zarządu PZU Życie odpowiedzialna za nieruchomości w Grupie PZU. - Jest to również obiekt bez barier, z którego w pełni będą mogły korzystać osoby niepełnosprawne. Bardzo ważne są dla nas także kwestie ekologiczne. Chcemy redukować ślad węglowy naszej organizacji i wspierać rozwiązania przyjazne środowisku, także w architekturze. Dlatego przeprowadzka do najbardziej zielonego biurowca w Warszawie będzie dla nas naturalnym krokiem.

Rafał Stoparczyk, dyrektor projektu w spółce biurowej Skanska, dodaje, że pracownicy biurowca będą mogli korzystać z sześciu powierzchni typu „sky-office, o podwójnej wysokości. - Stworzą one kolejne miejsce – obok tarasu – z wyjątkowym widokiem na Warszawę. W biurowcu zostaną zastosowane windy double deck pozwalające na umieszczenie dwóch kabin dźwigowych w jednym szybie, co usprawnia komunikację w wysokich budynkach – wyjaśnia dyrektor. - Użytkownicy wieży będą mogli również korzystać z Connected by Skanska. To zintegrowana platforma, która nie tylko spaja ze sobą inteligentne technologie, ale też łączy ludzi z miejscem pracy. Ułatwia zarządzanie funkcjami budynku, takimi jak parkowanie, kontrola dostępu czy wirtualna recepcja.

Generation Park Y ubiega się o certyfikat WELL Core&Shell weryfikujący budynki pod kątem wpływu na zdrowie i samopoczucie pracowników, a także o certyfikaty LEED na poziomie Platinum oraz Obiekt bez Barier. Ten ostatni oznacza, że np. rodzice z małymi dziećmi czy osoby z niepełnosprawnościami mogą się poruszać po budynku i korzystać z niego bez ograniczeń.

Wokół wcześniej ukończonych budynków kompleksu położony został chodnik z tzw. zielonego betonu, który dzięki swoim właściwościom katalitycznym redukuje poziom smogu. Ma też właściwości samoczyszczące – efekt występuje przy opadach deszczu. Technologia zostanie wykorzystana również na ogólnodostępnym placu pomiędzy budynkami X, Y i Z.

Na 35. piętrze budynku powstał taras wypełniony roślinami, z którego będzie można podziwiać panoramę stolicy. Na dachu biurowca staną ule.

Generation Park Y:

Całkowita powierzchnia najmu kompleksu: 88 tys. mkw. GLA

Całkowita powierzchnia najmu budynku Y: 47,6 tys. mkw. GLA

Liczba kondygnacji: 37 naziemnych i cztery podziemne

Liczba miejsc parkingowych: 325 plus 187 dla rowerów

Certyfikaty: LEED na poziomie Platinum, WELL, „Obiekt bez barier"