To pierwsza bezpośrednia transakcja południowoafrykańskiego funduszu w Polsce. Wartości transakcji nie podano.

Waimea Logistic Park Bydgoszcz to 48,3 tys. mkw. powierzchni magazynowej. Park może być rozbudowany do 91 tys. mkw. Waimea Logistic Park Stargard składa się z hali o powierzchni 11,5 tys. mkw. Docelowo może się powiększyć do ok. 80 tys. mkw.

Oba parki są położone w regionalnych strefach przemysłowych, w sąsiedztwie ważnych aglomeracji miejskich.

- Fortress REIT jest trzecim co do wielkości REIT-em w RPA i największym właścicielem i deweloperem nieruchomości logistycznych typu core. Fortress jest również największym udziałowcem NEPI Rockcastle Plc, aktywnym w sektorze handlowym w Europie Środkowo-Wschodniej – mówi cytowany w komunikacie Steve Brown, dyrektor generalny Fortress REIT. - Geograficzne położenie Europy Środkowo-Wschodniej i rozwinięta infrastruktura ułatwiają dostęp do rynków Europy Zachodniej i jednocześnie stanowią ważny argument za inwestowaniem w nieruchomości logistyczne w tym regionie.

- To duża satysfakcja, że oba projekty, które od początku wspieraliśmy kapitałowo, i dla których zapewniliśmy finansowanie, zostały tak dobrze przyjęte przez rynek, czego dowodem jest pełna komercjalizacja – komentuje Przemysław Czuk, partner w Griffin Real Estate.

- Transakcja rozpoczęła się tuż przed pandemią i w dużej mierze odbywała się zdalnie. Wiele osób, które współpracują przy tym projekcie od kilku miesięcy, nigdy nie widziało się na żywo, dlatego tym bardziej cieszymy się z efektu tej współpracy – komentuje Krzysztof Cipiur, dyrektor w dziale rynków kapitałowych w firmie doradczej Knight Frank.

A Aleksandra Sierocińska, starszy konsultant w dziale rynków kapitałowych w firmie doradczej Cushman & Wakefield, dodaje, że transakcja jest doskonałym przykładem nieustającego zainteresowania inwestorów obiektami logistycznymi w miastach regionalnych. -Utrzymujący się popyt na rynku najmu i bardzo dobre perspektywy dalszego rozwoju skłoniły naszego klienta, Fortress REIT, do wejścia na polski rynek – komentuje.