Jak i za ile Polacy budują domy, czym kierują się przy wyborze ekipy budowlanej – sprawdził portal Oferteo.pl. Z raportu tego serwisu wynika, że średni koszt budowy domu w Polsce w 2020 r. wyniósł 485 tys. zł. 55 proc. Polaków buduje dom na kredyt.

Portal zapytał też, ile płacimy za parcele pod domy. 31 proc. inwestorów zmieściło się w budżecie 10 tys. zł za ar, 21 proc. wykładało na ziemię od 10 do 20 tys. zł, a 11 proc. – nawet powyżej 70 tys. zł za ar.

Średnia wielkość wybieranych przez Polaków działek to 19 arów. Za grunt pod dom płacili więc niemal 200 tys. zł.

Z analiz wynika, że budujący domy starają się ograniczyć koszty inwestycji. Część prac, np. malowanie, położenie paneli, wniesienie mebli, wykonują sami.

Portal Oferteo.pl zapytał Polaków o powody, dla których budują domy. Na chęć zrealizowania marzenia wskazało 54 proc. ankietowanych, ogród chce mieć 37 proc., z kolei 33 proc. uważa, że budowa domu jest bardziej opłacalna niż kupno mieszkania. 30 proc. wskazuje na potrzebę zwiększenia powierzchni mieszkalnej, a o przeprowadzce z miasta na wieś mówi 26 proc. ankietowanych. 21 proc. jako powód wskazuje posiadaną już działkę, a 16 proc. mówi o narodzinach dzieci.

A jakie są kryteria wyboru ekipy budowlanej? 45 proc. ankietowanych wskazało na referencje wystawiane przez poprzednich klientów, na cenę – 40 proc., polecenie od znajomych – 39 proc., dobre wrażenie w bezpośrednim kontakcie było ważne dla 34 proc. ankietowanych, dostępność w oczekiwanym terminie – 30 proc., opinie w internecie – 19 proc. 18 proc. budujących znało ekipę już wcześniej.

Czy pandemia sprawiła, że znalezienie ekipy stało się trudniejsze? Zdaniem 62 proc. badanych nie. 22 proc. ocenia, że tak, a 16 proc. nie wie. Portal Oferteo.pl zapytał też, z kim współpraca była utrudniona przez pandemię. Tutaj 60 proc. ankietowanych mówi, że z urzędnikami. 29 proc. pandemia nie utrudniła z nikim współpracy. 10 proc. wskazało na ekipę budowlaną, 9 proc. – na architektów, 8 proc. – na ekipę zajmującą się wykończeniem. Także 8 proc. mówi o dostawcach materiałów.

35 proc. inwestorów wybrało ekipę budowlaną w mniej niż miesiąc. Miesiąc–dwa wybierało ją 30 proc. ankietowanych, dwa–trzy miesiące zajął wybór ekipy 15 proc. inwestorów, trzy–sześć miesięcy – 13 proc., a ponad pół roku – 7 proc. ankietowanych.

Jak długo trzeba było czekać, aż ekipa zacznie budowę? 25 proc. ankietowanych mówi o dwóch do sześciu miesięcy, jeden–dwa miesiące wskazuje 24 proc., dwa–cztery tygodnie – 22 proc., jeden–dwa tygodnie – 17 proc., ponad sześć miesięcy – 12 proc. badanych.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Budujących domy zapytano również o to, które koszty okazały się wyższe od prognozowanych. Na koszty robocizny wskazuje 58 proc., o materiałach mówi 57 proc., o nieprzewidzianych naprawach i dodatkowych pracach – 47 proc., z kolei na formalności wskazuje 17 proc. inwestorów. Odpowiedź „inne" wybrało 6 proc. badanych.

– Opinie poprzednich klientów oraz cena to kluczowe kryteria brane przez Polaków pod uwagę przy wyborze ekipy budowlanej – podsumowuje Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. – Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto się zapoznać ze zrealizowanymi dotychczas projektami oraz porównać oferty jak największej liczby wykonawców. Dobrze wygospodarować sobie czas nie tylko na poszukiwania – dodaje.

Na dobrego specjalistę warto poczekać w kolejce. – W przypadku tych najbardziej rozchwytywanych może to trwać nawet kilka tygodni – mówi Karol Grygiel.