Firma podaje, że jesienią ubiegłego roku o własnej działce rekreacyjnej marzyło aż 63 proc. dorosłych mieszkańców miast, do marca tego roku liczba ta wzrosła do 75 proc. – Trend przybiera na sile – podkreślają przedstawiciele spółki. - Jak pokazują nasze najnowsze badania, aż 84 proc. Polaków chciałoby mieć na własność niewielki dom poza miastem. Na życie zawodowe i prywatne Polaków mają ogromny wpływ możliwość pracy zdalnej i zmiana perspektywy postrzegania miejsca zamieszkania. W czasie pandemii ograniczenia dotyczące wyjazdów w celach rekreacyjnych najbardziej odczuli mieszkańcy miast. Zamknięte hotele, restauracje, ograniczony ruch turystyczny – wszystko to sprawiło, że wypoczynek na działce stał się jedynym sposobem na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Mieszkać, pracować

Wyniki najnowszego badania Castoramy „Działka z domem do 35 mkw." z marca tego roku pokazują, że coraz więcej młodych ludzi pragnie już nie tylko wypoczywać na własnej działce, z dala od miejskiego zgiełku, ale też, dzięki możliwości pracy zdalnej, może tam też pracować albo mieszkać przez dłuższy czas.

- Marzenie o posiadaniu własnego azylu, choćby w skali mikro, stało się bardziej realne dzięki zjawisku, które najbardziej odmieniło nasze życie w okresie pandemii. 52 proc. badanych przyznało, że ma możliwość pracy w trybie zdalnym (przed pandemią było to 25 proc.), z czego 69 proc. chciałoby ją kontynuować także po pandemii – podają przedstawiciele Castoramy. - Są to przede wszystkim osoby w wieku 26-45 lat, mieszkańcy wsi oraz dużych miast powyżej 500 tys. mieszkańców. Praca zdalna otworzyła drzwi do zupełnie nowych możliwości pod względem mieszkaniowym – w ostatnich miesiącach gwałtownie wzrosło zainteresowanie zakupem ziemi i domów w miejscach, w których możemy mieć większy komfort życia i kontynuować pracę dla firmy w większym mieście.

Tańsze rozwiązanie

Aż 88 proc. badanych jest zainteresowanych wykonywaniem obowiązków poza miejscem zamieszkania, a 60 proc. rozważa wyprowadzenie się na stałe poza miasto. Respondenci wskazują, że wykonywanie obowiązków zawodowych z domu, np. na działce rekreacyjnej, miałoby pozytywny wpływ na ich samopoczucie i sprzyjałoby zachowaniu równowagi psychicznej.

- Najbardziej zauważalnym następstwem nowego trendu, jest rosnące zainteresowanie domami do 35 mkw. - pokazują badania Castoramy. Takie rozwiązanie wybrałoby aż 84 proc. respondentów.

- Zmiany społeczne są doskonale widoczne w decyzjach zakupowych naszych klientów. Coraz więcej osób poszukuje produktów do aranżacji ogródków działkowych i budowy niewielkich domów, w których będą mogli zatrzymać się na dłuższy czas oraz odpocząć lub popracować, przebywając bliżej natury – komentuje Beniamin Schön, dyrektor ds. klienta i digitalu w spółce Castorama Polska. - Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej temu zjawisku i przeprowadzić badania, które gruntownie zdiagnozują ten trend.

Jak mówi dyrektor, małe domy mają wiele zalet. - Odpowiednio zaprojektowane, spełniają podwyższone normy energetyczne i mogą być zasilane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, co znacząco zmniejsza koszty użytkowania – tłumaczy. - Mają ciekawy, nowoczesny design, a ich budowa jest przystępna cenowo i nie wymaga wielu formalności. Coraz więcej Polaków ucieka się właśnie do takiego rozwiązania – szczególnie osoby do 55 lat, zwłaszcza mieszkańcy wsi i miast do 200 tys. mieszkańców, chcieliby wybudować sobie taki dom samodzielnie.

Na pytanie, czy dom do 35 mkw. mógłby być dla ciebie alternatywą dla podobnego pod względem metrażu mieszkania w mieście, odpowiedź: „Zdecydowanie tak" wskazała jedna trzecia badanych, a w grupie 36-45 – 40 proc. Mniej więcej tyle samo wybrało odpowiedź: „Raczej tak".

Jedna trzecia badanych deklaruje, że dom do 35 mkw. mógłby zdecydowanie stanowić tymczasowe rozwiązanie, np. zanim zdążymy zebrać pieniądze na wybudowanie większego domu.