Centrum będzie prezentować dorobek Wojciecha Kilara i Śląskiej Szkoły Kompozytorów. Otwarcie ofert w przetargu nastąpi 18 czerwca. Po podpisaniu umowy wybrana firma na wykonanie zamówienia będzie miała dziesięć miesięcy.

- Chociaż Wojciech Kilar nie urodził się w Katowicach, to mieszkał tu i tworzył przez 65 lat. Katowice stały się jego domem z wyboru i jesteśmy z tego bardzo dumni – mówi cytowany w komunikacie Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Chcemy upamiętnić jego postać, dlatego kupiliśmy dom, w którym mieszkał i tworzył. Budynek zostanie przekształcony w placówkę prezentującą dorobek Kilara, miejsce edukacji muzycznej, promujące Katowice jako Miasto Muzyki UNESCO.

Na parterze budynku znajdą się szatnia, recepcja, sklepik z pamiątkami i kafejka. - W salonie, również na parterze, ma być prezentowana postać i dorobek Wojciecha Kilara – mówią przedstawiciele katowickiego ratusza. – Będą się tam odbywać także warsztaty i minirecitale. Odwiedzający będą mogli obejrzeć gabinet kompozytora, w którym znajdą się oryginalne meble, biurko, fortepian, książki, rękopisy i przedmioty osobiste. Sypialnia zostanie przekształcona w stałą wystawę multimedialną. W budynku powstanie także mediateka.

Do domu kompozytora ma być dobudowana nowa część, gdzie znajdzie się wytłumiona akustycznie wielofunkcyjna sala ze sceną. Uzupełnieniem będzie część interaktywna – wirtualne, multimedialne studio dyrygenta.